apýgardos komisãras (vok. Gebietskommissar), 1941–44 nacių okupacijos Lietuvoje laikotarpiu vokiečių civilinės valdžios pareigūnas.

Vadovavo apygardos (vokiečių k. Gebiet) komisariatui. 1941 07 pabaigoje buvo sudarytos Kauno (apygardos komisaras H. Crameris) ir Vilniaus (Ch. H. Hingstas) miestų apygardos ir 3 teritorinės: Kauno (J. A. Lentzenas), Vilniaus (H. Wulfas) ir Šiaulių (H. Gewecke). 1941 10 iš Šiaulių apygardos buvo išskirta šeštoji – teritorinė Panevėžio apygarda (W. Neumas).

Apygardos komisarai buvo pavaldūs Lietuvos generalinės srities (Lietuvos generalinė sritis) generaliniam komisarui, turėjo didelius įgaliojimus, galėjo net vykdyti masines baudžiamąsias akcijas (pasižymėjo Vilniaus apygardos komisaras). Apygardos komisaras sankcionuodavo ar pritardavo apskričių viršininkų, miestų burmistrų ir kitų aukštesnių lietuvių savivaldos pareigūnų skyrimams, prižiūrėdavo jų ir valsčių viršaičių veiklą, turėjo savo žinioje žandarmeriją ir arbeitsamtus (darbo jėgos verbavimo įstaigas).

2066

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką