apýgardos tesmas, kai kurių valstybių teismo institucija. Apygardos teismas yra pirmoji instancija (įstatymo nustatytais atvejais) civilinėms ir baudžiamosioms byloms, apeliacinė instancija apylinkės teismo sprendimams, nuosprendžiams, nutartims ir nutarimams. Apygardos teismą dažniausiai sudaro apygardos teismo pirmininkas, Civilinių bylų ir Baudžiamųjų bylų skyrių pirmininkai, kiti teisėjai.

Vilniaus apygardos administracinis teismas

Lietuvoje pagal 1864 Rusijos imperijos teismų reformą kelioms apskritims buvo įsteigtas apygardos teismas, kurį sudarė vyriausybės skiriami 3 teisėjai. Nepriklausomoje Lietuvoje apygardos teismas kaip pirmosios instancijos teismas sprendė svarbesnes civilines ir baudžiamąsias bylas (iki 1933 ir kai kurias politines bylas), kaip apeliacinė instancija – apylinkės teismo išnagrinėtas bylas. Kiekvienas apygardos teismas turėjo savo apygardą. Apygardų centrai: Marijampolė, Kaunas, Panevėžys, Šiauliai. 1939 sudarytas Vilniaus apygardos teismas. 1940 sukurti sovietiniai apygardų teismai, kurie veikė 1940–41 ir kaip pirmoji instancija sprendė svarbias civilines ir baudžiamąsias bylas, kaip kasacinė instancija – liaudies teismų išnagrinėtas bylas.

1994 Lietuvos Respublikos teismų įstatymu įkurti 5 apygardų teismai: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių. 2018 įgyvendinus teismų reformą ir sujungus 5 apygardų administracinius teismus, liko 2 pirmosios instancijos administraciniai teismai: Vilniaus apygardos administracinis teismas ir Regionų apygardos administracinis teismas, turintis Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio rūmus.

Lietuvos Respublikos apygardos teismas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką