Aretha Franklin koncertuoja Niujorke (2012)

Franklin Aretha (Arita Fránklin), tikri vardai Aretha Louise 1942 03 25Memfis (Tenesio valstija) 2018 08 16Detroit, Jungtinių Amerikos Valstijų soul dainininkė. Grammy apdovanojimų laureatė.

Biografijos faktai

Aretha Franklin koncertuoja Niujorke (2012)

Motina ir tėvas buvo gospel dainininkai. Nuo paauglystės su tėvu dainuodama gospel A. Franklin koncertavo įvairiuose šalies miestuose, buvo laikoma perspektyvia dainininke. Įtaką jai padarė gospel dainininkės Clara Ward (1924–73), Albertina Walker (1929–2010), Jackie Verdell (1937–91). Pirmąjį savo albumą The Gospel Sound of Aretha Franklin (1956) ji įrašė sulaukusi vos 14 metų. A. Franklin persikėlus į Niujorką, Columbia Records prodiuseris Johnas Hammondas pasiūlė jai sudaryti sutartį. Aretha įrašinėjo bliuzus, balades, džiazo, rythm and blues stiliaus dainas. Nors kritikai pripažino A. Franklin talentą, bet publika nesižavėjo jos atliekamomis dainomis. 1966, sudarius sutartį su Atlantic Records, prodiuseris Jerry Wexleris pasiūlė jai pačiai atrasti savo muzikinį identitetą. Grįžusi prie gospel, sumišusio su rythm and blues ir įrašiusi albumą I Never Loved a Man (the Way I Love You 1967), sulaukė didelio pripažinimo. Ši plokštelė buvo parduota milijoniniu tiražu, o A. Franklin imta vadinta soul karaliene. Jos albumas Amazing Grace (1972), įrašytas gyvo garso koncerte su choru baptistų bažnyčioje Los Andžele, laikomas vienu geriausių visų laikų gospel albumų.

Muzikinė veikla

A. Franklin savo galingu lanksčiu mecosopranu subtiliai interpretuodama dainuodavo daugiausia soul stiliaus kūrinius. Tarp žymesnių dainų: Respect (autorius Ottisas Redingas), I Knew You Were Waiting for Me (atliko su Georgeʼu Michaelu; autoriai Simonas Climie ir Dennisas Morganas), I Say a Little Prayer (autoriai Burtas Bacharachas ir Halas Davidas), (You Make Me Feel Like a) Natural Woman (autoriai Carole King, Gerry Goffinas ir Jerry Wexleris), Think (autoriai A. Franklin ir Tedas Whiteʼas), Amazing Grace (Kalėdų himnas; atliko su Jamesu Clevelandu ir Pietų Kalifornijos bendruomenės choru), Chain of Fools (1967, autorius Donas Covay), Who's Zoomin' Who? (autoriai A. Franklin, Prestonas Glassas ir Narada Michaelis Waldenas).

Įrašė 38 studijinius albumus, 6 gyvo garso koncertus, 62 kompiliacinius albumus, 131 singlą (iš viso parduota daugiau kaip 75 mln. albumų).

8 dešimtmetyje A. Franklin koncertavo Europoje, Lotynų Amerikoje. 2009 dainavo prezidento Baracko Obamos inauguracijoje.

1

Apdovanojimai, atminimo įamžinimas

1987 A. Franklin buvo pirmoji moteris, įtraukta į Rokenrolo šlovės muziejų (įkurtas 1983 Clevelande). 1994 ji buvo apdovanota Kennedy centro medaliu, 1999 – Nacionaliniu medaliu už meną, Prezidento taikos medaliu. Pelnė Grammy apdovanojimų (2005, 2007).

A. Franklin (su Davidu Ritzu) parašė autobiogafinę knygą Iš šių šaknų / From These Roots (1999). Apie A. Franklin sukurtas dokumentinis filmas Nuostabi malonė (Amazing Grace, apie 1972 jos įrašytą albumą; režisierius Michaelis Aptedas, 2018).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką