artertas (arteriitis), arterijos sienelių uždegimas. Prasideda dėl organizmo reakcijos į antigeną, kai antigenų ir antikūnų kompleksai pradeda ardyti vidinio sluoksnio ląsteles (endotelį). Jos storėja ir siaurina arterijos spindį. Kai atsiranda pakitimų dar ir viduriniame arterijos sienelių sluoksnyje, arterija greitai užanka. Tuomet sutrinka kurio nors organo ar kūno dalies mityba, sutrikdydama audinio funkciją, ir ilgainiui sukeldama jo mirtį. Toks uždegimas gali prasidėti bet kurioje arterinės sistemos dalyje.

Dažniausia pažeidžiamos blauzdos ir pėdos, plaštakos ir pirštų arterijos, pilvo aorta ir jos šakos, kaklo arterijos. Užakus kojų ar rankų arterijoms prasideda jų skausmai. Iš pradžių skauda einant ar dirbant, vėliau – nuolat, ypač naktį. Ligai progresuojant prasideda kojų ar rankų gangrena. Pilvo aortos ir jos šakų uždegimas sukelia inkstų, kepenų, žarnyno kraujotakos nepakankamumą.

Diagnozė nustatoma pagal ligonio nusiskundimus, pablogėjusią kraujotaką, kurią galima pastebėti apžiūrint ligonį, t. p. tiriant ultragarsu ir angiografija.

2143

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką