asiūklnai (Equisetophyta), monotipinis augalų skyrius. Apima asiūklainių (Equisetopsida) klasę, asiūkliečių (Equisetales) eilę ir asiūklinių (Equisetaceae) šeimą, kurioje yra viena asiūklio gentis.

Daugiamečiai žoliniai augalai, išauginantys ilgus šakniastiebius. Stiebai nariuoti, tuščiaviduriai, šakos susitelkusios į menturius. Lapai smulkūs, žvyniški, su 1 gysla, išaugę ties bambliais ir tarpusavyje suaugę. Sporangės susidaro apatinėje sporangioforų pusėje. Sporangioforai susitelkę varpos pavidalo strobilais vegetatyvinių arba specializuotų generatyvinių ūglių viršūnėse. Sporos žalios, su 4–6 elateromis. Auga šlapiose arba drėgnose buveinėse.

Asiūklūnai atsirado maždaug prieš 250 mln. metų, vėlyvojo devono periodu. Tuo laikotarpiu augę asiūklūnai priskiriami Pseudoborniales eilei. Karbono periodu miškuose ėmę vyrauti asiūklūnai priskiriami Sphenophyllales eilei. Jie klestėjo iki permo periodo vidurio. Tada jau buvo paplitę ir asiūkliečių eilės augalai. Kai kurie sistematikai asiūklūnus priskiria šertvūnų skyriui ir laiko jo klase.

Lietuvoje 7 asiūklio genties rūšys.

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką