atóstogos, laikas (darbo arba kalendorinės dienos), suteikiamas darbuotojui poilsiui ar kitiems tikslams įstatymų nustatyta tvarka išsaugant darbo vietą (pareigas).

Atostogų trukmė

Atostogų metu darbdavys negali nutraukti su darbuotoju sudarytos darbo sutarties, nebent pasibaigia ar bankrutuoja pats darbdavys. Į atostogų trukmę švenčių dienos paprastai neįskaičiuojamos.

Atostogos gali būti skirtos darbuotojui pailsėti nuo darbo funkcijos atlikimo ir darbingumui susigrąžinti (kasmetinės atostogos, pailgintos ir papildomos atostogos) arba suteikiamos tam tikram darbo teisės normomis nustatytam tikslui (tikslinės atostogos). Kasmetinės atostogos – kasmet darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti suteikiamas laisvas nuo darbo laikas mokant jam atostoginius. Europos Sąjungoje darbuotojams paprastai suteikiamos ne mažiau kaip 20 darbo dienų arba ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės kasmetinės atostogos. Įstatymais kiekvienam darbuotojui užtikrinamas minimalus kasmetinis poilsis kai kuriose valstybėse gali būti mažesnis, pvz., Kanadoje nustatytos 10 kalendorinių dienų trukmės kasmetinės atostogos. Darbo ir kolektyvinės sutartys, darbo teisės normos gali nustatyti ilgesnės trukmės atostogas.

vasara Palangos paplūdimyje

Tarptautinė darbo organizacija rekomenduoja nustatyti ne trumpesnės kaip 3 savaičių (neįskaitant sekmadienių) trukmės kasmetines atostogas ir suteikti jas dalimis (1 dalis ne trumpesnė kaip 1 savaitė).

3214

Atostogos Lietuvoje

Lietuvoje atostogų trukmę, jų suteikimo tvarką reglamentuoja Darbo kodeksas (2016, įsigaliojo 2017).

Kasmetinės atostogos

Minimalių atostogų trukmė – ne mažiau kaip 20 darbo dienų (jei dirbama 5 darbo dienas per savaitę) arba ne mažiau kaip 24 darbo dienos (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę). Jei darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui turi būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos.

Darbo metai, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, prasideda nuo darbuotojo darbo pagal darbo sutartį pradžios. Į darbo metams, už kuriuos suteikiamos kasmetinės atostogos, tenkančių darbo dienų skaičių įskaitoma: faktiškai dirbtos darbo dienos ir darbo laikas, darbo dienos komandiruotėje, darbo dienos, kuriomis nedirbta dėl darbuotojo laikinojo nedarbingumo, sergančių šeimos narių slaugymo, kasmetinių, pailgintų, papildomų atostogų, nėštumo ir gimdymo atostogų, tėvystės atostogų, mokymosi atostogų, iki 10 darbo dienų trukmės per metus suteiktos nemokamos atostogos darbuotojo prašymu ir su darbdavio sutikimu, kūrybinės atostogos, laikas visuomeninėms valstybinėms, piliečio ar kitoms pareigoms vykdyti, teisėto streiko, priverstinės pravaikštos laikas, papildomas poilsio laikas darbuotojams, auginantiems vaikus, darbuotojų atstovavimą įgyvendinančių asmenų pareigų vykdymo laikas ir laikas jų mokymui ir švietimui, kiti įstatymų nustatyti laikotarpiai.

Teisė pasinaudoti visomis ar dalimi kasmetinių atostogų (arba gauti piniginę kompensaciją už jas) prarandama praėjus 3 metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas, pabaigos, išskyrus atvejus, kai darbuotojas faktiškai negalėjo jomis pasinaudoti.

Kasmetinės atostogos suteikiamos bent kartą per darbo metus. Bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų arba ne mažiau kaip 12 darbo dienų (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę), jei darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, atostogų dalis negali būti trumpesnė kaip 2 savaitės.

Už pirmuosius darbo metus visos kasmetinės atostogos paprastai suteikiamos išdirbus bent pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiaus. Kai kuriems darbuotojams (pvz., nėščioms darbuotojoms prieš nėštumo ir gimdymo atostogas arba po jų, darbuotojams jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, prieš tėvystės atostogas arba po jų, darbovietėje taikomų vasaros atostogų metu) jų prašymu kasmetinės atostogos suteikiamos nesuėjus 6 nepertraukiamojo darbo mėnesiams. Už antruosius ir paskesnius darbo metus kasmetinės atostogos suteikiamos bet kuriuo darbo metų laiku, pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę darbovietėje.

Pailgintos, papildomos atostogos ir papildomos poilsio dienos

Darbuotojams iki 18 metų, darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, ir neįgaliems darbuotojams suteikiamos 25 darbo dienų kasmetinės atostogos (jei dirbama 5 dienas per savaitę) arba 30 darbo dienų kasmetinės atostogos (jei dirbama 6 darbo dienas per savaitę). Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, darbuotojui suteikiamos 5 savaičių trukmės atostogos.

Darbuotojams, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, t. p. kurių darbo sąlygos yra specifinės, suteikiamos iki 41 darbo dienos (jei dirbama 5 dienas per savaitę) arba iki 50 darbo dienų (jei dirbama 6 dienas per savaitę), arba iki 8 savaičių (jei darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas) pailgintos atostogos (darbuotojų, turinčių teisę į šias atostogas, kategorijų sąrašą tvirtina ir konkrečią pailgintų atostogų trukmę kiekvienai darbuotojų kategorijai nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė).

Darbuotojams už ilgalaikį nepertraukiamąjį darbą toje pačioje darbovietėje, už darbą sąlygomis, jei yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų ir tokių nukrypimų negalima pašalinti, ir už ypatingą darbų pobūdį Vyriausybės nustatyta tvarka suteikiamos papildomos atostogos.

Darbuotojams, auginantiems 1 vaiką iki 12 metų, suteikiama 1 papildoma poilsio diena per 3 mėnesius (arba sutrumpinamas darbo laikas 8 valandomis per 3 mėnesius), auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba 2 vaikus iki 12 metų, – 1 papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 2 valandomis per savaitę), auginantiems 3 ir daugiau vaikų iki 12 metų arba 2 vaikus iki 12 metų, kai 1 arba abu vaikai yra neįgalūs, – 2 dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę).

Tikslinės atostogos

Tikslinės atostogos: nėštumo ir gimdymo atostogos; tėvystės (bet kuriuo laikotarpiu nuo vaiko gimimo iki vaikui sukanka vieneri metai suteikiamos 30 kalendorinių dienų trukmės atostogos, kurios gali būti skaidomos į ne daugiau kaip 2 dalis); vaiko priežiūros atostogos (pagal šeimos pasirinkimą suteikiamos motinai, įmotei, tėvui, įtėviui, senelei, seneliui arba kitiems giminaičiams, faktiškai auginantiems vaiką, t. p. darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, iki vaikui sukaks 3 metai. Atostogas galima imti visas iš karto arba dalimis. Darbuotojai, turintys teisę gauti šias atostogas, gali jas imti pakaitomis); mokymosi atostogos (suteikiamos darbuotojams, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas eiliniams, valstybiniams egzaminams, įskaitoms pasirengti ir laikyti, laboratoriniams darbams atlikti ir konsultuotis, diplominiam darbui, daktaro disertacijai ar meno projektui baigti ir ginti. Neformaliojo suaugusiųjų švietimo programose dalyvaujantiems darbuotojams suteikiamos iki 5 darbo dienų per metus mokymosi atostogos); kūrybinės (iki 12 mėnesių trukmės atostogos meno kūriniui, mokslo darbui sukurti); nemokamos atostogos (suteikiamos dėl šeimyninių aplinkybių ar kitų svarbių priežasčių kolektyvinėje sutartyje nustatyta tvarka arba šalims susitarus).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką