aukštaičių tautiniai drabužiai

aukštačių tautniai drabùžiai

Aukštaičių moterų drabužiai

Aukštaitijos moterų drabužiai – archajiškiausi iš lietuvių moterų tautinių drabužių. Jie šviesių spalvų (daug baltos spalvos – balti marškiniai, balta prijuostė ir nuometas).

Vidurio Aukštaitijoje 19 a. viduryje dėvėti moters drabužiai

Iki 19 a. vidurio marškiniai siūti (ilgi, dažniausiai tunikos kirpimo) tik iš namie austos plonos lininės drobės. Jų apykaklė, rankovių apačia, rankogaliai, perpetės ir krūtinė puošta raudonų, rečiau mėlynų medvilninių (žičkinių) siūlų užaudimais; dažniausiai geometriniais ornamentais ar siaura juostele puošti drabužio kraštai. Nuo 18 a. pabaigos marškinius imta siuvinėti baltu kiauraraščiu. Sijonus aukštaitės dėvėjo daugiausia languotus, kai kur – ir išilgadryžius ar skersadryžius, puoštus rinktiniais raštais; jų vyraujančios spalvos – raudona, žalia, violetinė, geltona. Ant sijono aukštaitės ryšėjo baltas prijuostes, austas įvairia technika su raudonų (labai retai mėlynų) žičkinių siūlų užaudimais apačioje. Liemenės buvo puošnios – siūtos iš vilnonės ar pusvilnonės medžiagos (puoštos smulkiu rašteliu: ruoželiais, vingeliais, langučiais) ar fabrikinės gamybos medžiagų – brokato, aksomo, vilnonio, šilkinio, medvilninio atlaso. Itin puošnios buvo Vakarų Aukštaitijoje dėvėtos liemenės, siūtos pagal 17 a. madą, aukso galionais apsiūtais kraštais, suvarstomos sidabro grandinėlėmis.

Merginos galvas puošė gėlių vainikais, iš kaspinų, juostelių, karoliukų, galionų padarytomis karūnomis (karūna); labiausiai buvo paplitusios aukso ar sidabro spalvos metalinių siūlų juostos (austos ir pirktinės), puoštos šilkiniais kaspinais. Ištekėjusios moterys ryšėjo nuometus (būdinga tik aukštaitėms), dėvėjo ir kepurėles (gobtuvėlius, kykus), ryšėjo skareles. Aukštaitės avėjo odines nagines, turtingesnės – pirktus odinius batelius. Vakarų aukštaitės mėgo puoštis sidabriniais karoliais, rytų – koralo ir stiklo karoliukų vėriniais.

aukštaičių galionas (18 a. pabaiga–19 a. pradžia; Lietuvos nacionalinis muziejus)

Aukštaičių vyrų drabužiai

19 a. antroje pusėje Vidurio Aukštaitijoje dėvėti merginos ir Vakarų Aukštaitijoje – vyro drabužiai

Vyrų išeiginius drabužius (primena raitelio aprangą) sudarė paprasti namuose austos baltos drobės tunikos kirpimo marškiniai be puošmenų, kelnės, rudinė ir auliniai batai. Aukštaičiai ant drobinių marškinių dėvėjo nedažyto milo pilkos ar rusvos spalvos rudinę; buvo madingos dvisiūlės (tiesaus kirpimo) ir durtinės (apačia nuo juosmens kirpta ir durta suraukta arba suklostyta) apkraštuotos rudinės. Šiltesniu oru dėvėjo fetro (vilnones veltines) skrybėles; Rytų Aukštaitijoje buvo madingos siaurais, aukštyn atverstais, Vakarų Aukštaitijoje – plačiais bryliais skrybėlės. Ant marškinių ir kelnių ryšėjo pintas, rinktas ar vytas juostas.

L: S. Bernotienė Lietuvių liaudies moterų drabužiai XVIII a. pab.–XX a. pr. Vilnius 1974; T. Jurkuvienė Lietuvių tautinis kostiumas Vilnius 2006.

2271

lietuvių tautiniai drabužiai; -tautiniai drabužiai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką