tradicines trumpas kelnes (Lederhosen) dėvintys austrai šoka Innsbrucko Marijos Teresės gatvėje (2015)

Lecho slidinėjimo kurortas (Forarlbergo žemė)

áustrai (savivardis Österreicher), Europos nacija, pagrindiniai Austrijos gyventojai. 2011 gyventojų surašymo duomenimis, Austrijoje gyveno 6,75 mln. austrų. Dar gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose (apie 700 000 žmonių), Italijoje (daugiausia Pietų Tirolio provincijoje, apie 300 000 žmonių), Vokietijoje (daugiausia Bavarijos žemėje, apie 346 000 žmonių, 2011 gyventojų surašymo duomenys), Kanadoje, Argentinoje ir kitur. Iš viso yra apie 9 mln. austrų. Kaba vokiečių kalbos austrų tarme. Dauguma katalikai.

Gyvensena

Apie pusę Austrijos austrų gyvena miestuose, dirba pramonės ir paslaugų srityse. Alpėse išlikęs tradicinis verslas – gyvulininkystė (galvijai, avys, ožkos). 19 amžiuje klestėjo austrų taikomoji dailė, medienos ir metalo apdirbimas, pynimas, audimas, stiklo dekoravimas. Nuo vokiečių austrai, ypač tiroliečiai, skiriasi materialine kultūra ir folkloru. Saviti tiroliečių tautiniai drabužiai paveikė ir visų austrų aprangą. Austrai garsėja dainavimu (jodliavimas), valsais (Štirijos, Tirolio ir ypač Vienos).

kalnų gyvenvietė netoli Dachsteino kalnų masyvo

Istorija

Velykų giesmių giedojimas Forarlberge (G. Jundto piešinys, išspausdintas prancūziškame žurnale LʼIllustration 1860)

Austrų tauta susiformavo senovės germanų alemanų ir bavarų gentims 6 amžiuje susiliejus su romanizuotais keltais ir retais, o Štirijoje ir Karintijoje – su slavais (daugiausia slovėnais). Tautos savimonei formuotis padėjo ankstyvos (nuo 12 amžiaus) Austrijos valstybės savarankiškumo užuomazgos Šv. Romos imperijos (iki 19 amžiaus pradžios), ypač Austrijos imperijos (1804–1918) ir nepriklausomos Austrijos (nuo 1918) tradicijos (Austrijos istorija).

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką