autornė téisė, civilinės teisės institutas, kurio normos nustato autoriaus asmenines neturtines ir turtines teises į jo sukurtą kūrinį. Autorinės teisės subjektas – kūrinį sukūręs asmuo (mokslininkas, rašytojas, dailininkas, kompozitorius ir kiti), keli asmenys (bendraautorystė). Juridiniai asmenys gali būti autorinės teisės subjektais tik kaip autoriaus turtinių teisių perėmėjai, kai jas įgyja pagal autorinę sutartį dėl teisių perdavimo arba darbo sutartį.

Autorinės teisės objektas yra kūrinys – originalus literatūros, mokslo ar meno kūrybinės veiklos rezultatas; jo meninės vertės, išraiškos būdo ar formos nepaisoma.

Autorinės teisės normos nurodo visus atvejus, kai autoriaus turtinės teisės gali būti apribojamos dėl visuomenės interesų, tai yra kai leidžiama naudoti kūrinį be autoriaus sutikimo ir nemokant autorinio atlyginimo, bet nurodant autoriaus vardą ir šaltinį.

Autorinė teisė nustato autoriaus teisių galiojimo terminą. Daugelyje Europos valstybių (t. p. ir Lietuvoje) turtinės teisės galioja visą autoriaus gyvenimą ir 70 metų po jo mirties, o asmeninės neturtinės teisės saugomos neterminuotai. Autoriaus turtinės teisės gali būti paveldimos, perduodamos sutartimi ir kita įstatymų nustatyta tvarka.

Autorius ar kitas autoriaus teisių subjektas gali informuoti visuomenę apie savo teises, panaudodamas ženklą ©. Autoriai savo teises įgyvendina patys arba paveda tai atlikti autorių teisių apsaugos bendrijoms.

Lietuvoje nuo 1991 veikia Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA‑A).

-autorius

1686

Autorių teisių apsaugos konvencijos

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką