baravỹkas (Boletus), papėdgrybūnų (Basidiomycota) skyriaus, baravykiečių (Boletales) eilės, baravykinių (Boletaceae) šeimos grybų gentis. Žinomos 282 rūšys. Plačiai paplitę pasaulyje.

tikrinis baravykas

Vaisiakūniai diferencijuoti į kepurėlę ir kotą, stambūs arba vidutinio dydžio, mėsingi, vienmečiai. Kepurėlė pusrutulio formos, išgaubta arba paplokščia, rudos spalvos, kartais su pilkšvu, žalsvu arba rausvu atspalviu, paviršius lygus, plaušuotas arba aksominis. Himenoforas vamzdelinis, pradžioje baltas, vėliau gelsvas, jame formuojasi verpstės pavidalo papėdsporės. Kotas centrinis, storas, cilindrinis arba storėjantis link pamatinės dalies ir apačioje nusmailėjantis, paviršius su balsvu arba rusvu tinkleliu. Trama balta, perpjovus ar perlaužus spalvos nekeičia. Simbiotrofai, ektomikoriziniai grybai. Auga miškuose ir parkuose. Dauguma yra valgomieji grybai, turi biologiškai aktyvių junginių, antioksidacinių savybių.

Lietuvoje žinomos 4 rūšys. Dažni tikrinis baravykas (Boletus edulis; auga šalia spygliuočių ir lapuočių medžių) ir pušyninis baravykas (Boletus pinophilus; auga šalia pušų), vertingi valgomieji grybai, superkami komercijos tikslais. Vasarinis baravykas (Boletus reticulatus) auga šalia lapuočių medžių. Bronzinis baravykas (Boletus aereus) yra retas, dažniausiai auga šalia ąžuolų, saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą (2021).

dėmėtasis baravykas

kartusis baravykas

Remiantis molekulinės sistematikos tyrimais, dalis baravyko genties Lietuvoje nustatytų rūšių priskirtos kitoms gentims: gelsvakotis (Boletus appendiculatus) ir Fechtnerio (Boletus fechtneri; saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, 2021) baravykai perkelti į sviestbaravykio (Butyriboletus) gentį, rudakepuris baravykas (Boletus badius) – į šilgrybio (Imleria) gentį, rusvakepuris baravykas (Boletus bubalinus) – į sodbaravykio (Hortiboletus) gentį, gražiakotis (Boletus calopus) ir kartusis (Boletus radicans; saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, 2021) baravykai – į gražbaravykio (Caloboletus) gentį, dėmėtasis baravykas (Boletus erythropus; saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, 2021) – į perkūnbaravykio (Neoboletus) gentį, blyškusis baravykas (Boletus impolitus; saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą, 2021) – į puslepšio (Hemileccinum) gentį, baravykas paąžuolis (Boletus luridus) – į paąžuolio (Suillellus) gentį, kislusis baravykas (Boletus pulverulentus) – į melsvabaravykio (Cyanoboletus) gentį, šėtoninis baravykas (Boletus satanas) – į šėtonbaravykio (Rubroboletus) gentį.

gražiakotis baravykas

rusvakepuris baravykas

baravykas

baravykas

1989

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką