Barsuko olos geologinis takas

Barsùko olõs geològinis tãkas, pažintinis mokomasis takas Biržų rajono savivaldybės teritorijoje, apie 0,8 km į pietryčius nuo Mantagališkio. Yra Biržų regioninio parko Karajimiškio kraštovaizdžio draustinio teritorijoje, Šiaurės Lietuvos karstiniame regione. Šalia eina automobilių kelias SaločiaiBiržai.

Takas žiedinis. Ilgis 0,7 kilometro. Apima 2,5 ha ploto teritoriją. Įrengtas ir skirtas susipažinti su apylinkių karstiniu kraštovaizdžiu – 13 įvairių formų, dydžio, gylio ir amžiaus smegduobių. Jos yra ovalo arba netaisykligos formos (susijungusios kelios smegduobės), sausos arba su dugne telkšančiu vandeniu, su stačiais (naujesnės) arba lėkštais (senesnės, užbyrėjusios) šlaitais, kai kurių sienelėse yra dolomito su gipso tarpsluoksniais atodangų, dugne – nubyrėjusių luitų. Vienas smegduobes galima apžiūrėti tik iš viršaus, į kitas galima nusileisti. Kelios turi pavadinimus: Geologų duobė (13,5×11,8 m, gylis 4,0 m), Barsuko ola (32×16 m, gylis 3,5 m), Lapės (17×16 m, gylis apie 7,4 m), Tolimoji, Ilgoji duobės, kitos bevardės; prie smegduobių pastatyti informaciniai stendai. Takas prasideda prie Geologų duobės, iki Lapės duobės eina per lauką (į šaurės vakarus), toliau – nedidelio Gojelio miško pietrytiniu pakraščiu. Tako danga mišri, vyrauja natūralus sutankintas gruntas, per smegduobių dugną (nusileidžiama mediniais laiptais) einantys ruožai įrengti iš medinių lentelių.

Barsuko olos geologinis takas

Barsuko olos geologinis takas įrengtas 2012. Į šiaurės vakarus nuo tako yra Mantagališkio dvaras, auga Mantagališkio dvaro septynkamienis uosis, į pietus – Mantagališkio pušis (botaniniai gamtos paveldo objektai). Kitos netoliese esančios smegduobės: pietuose – Klevų duobė, pietryčiuose – Karvės ola (geologinis gamtos paveldo objektas ir gamtos paminklas), Velykų duobė.

Lapės duobė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką