Potter Beatrix (Beatričė Pòter) 1866 07 28Londonas 1943 12 22Sawrey (Lankašyras), anglų rašytoja, dailininkė. Išsilavinimą įgijo namuose; išryškėjus gabumams, jai buvo samdomi ne tik bendrojo lavinimo, bet ir dailės mokytojai. Vasarodama su tėvais Škotijoje ir Šiaurės Anglijoje susidomėjo gamta, ją stebėjo ir tyrinėjo. 1905 nusipirko ūkį Ežerų krašte, Sawrey kaime (Didžioji Britanija), bet čia apsigyveno tik 1913. Ištekėjusi vertėsi avininkyste, pirko vis daugiau žemės sklypų, kurie po mirties liko Anglijos nacionaliniam fondui (National Trust), kovojančiam už kraštovaizdžio išsaugojimą. B. Potter aprašytas ir nupieštas grybų dauginimasis iki šiol vertinamas mikologų. Gamtos, gyvūnijos vaizdais pagrįsta visa vėlesnė kūryba.

Beatrix Potter

Pirmąsias iliustracijas ir atvirukus sukūrė 19 a. pabaigoje, bet oficialus jos debiutas yra paveikslėlių knyga Pasaka apie triušį Petriuką (The Tale of Peter Rabbit 1902, lietuvių kalba 1998). Vėliau sukurtos dar 22 paveikslėlių knygos priskiriamos ciklui apie triušį Petriuką; jam priklauso ir Pasaka apie dvi negeras peles (The Tale of Two Bad Mice 1904, lietuvių kalba 1998), Pasaka apie žvejį Džeremį (The Tale of Mr. Jeremy Fisher 1906, lietuvių kalba 1998), Pasaka apie pelę Švaruolę (The Tale of Mrs. Tittlemouse 1910, lietuvių kalba 1998). Jungtinėse Amerikos Valstijose išleista žinomais pasakų motyvais sukurta knyga Fėjų karavanas (The Fairy Caravan 1929). Ciklo apie triušį Petriuką knygos sukurtos antropomorfizmo principu, veikėjai gyvūnai perteikia žmonių charakterio įvairius bruožus, siužetai dažniausiai komiški, nuosaikiai didaktiški. Įtvirtino mažo formato paveikslėlių knygas, joms būdinga kruopštūs, preciziški ir kartu lakoniški piešiniai, dauguma peizažų piešti iš natūros. Supasakinant veikėjus neiškraipomi gamtos dėsniai, perteikiamos tikslios gamtos detalės, buities realijos, todėl knygos turi ir pažintinės vertės.

Knygos išverstos į daugiau kaip 30 kalbų, jos leidžiamos įvairiu formatu, pavieniui arba rinkiniu Pasakos (The Complete Tales, išleista 1989, lietuvių kalba 2010 32017). Kūriniai nuolat inscenizuojami ir ekranizuojami, 2006 sukurtas biografinis filmas Miss Potter (režisierius Chr. Noonanas). Nuo 1980 veikia Beatrix Potter draugija, tyrinėjanti ir propaguojanti B. Potter gyvenimą ir kūrybą.

Lietuvoje pirmoji B. Potter pasaka Pušku Puškutė (The Tale of Mrs. Tiggy-Winkle 1905, lietuvių kalba 1959 21995) buvo versta iš rusų kalbos, iliustruota kitų dailininkų.

2013

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką