Bendràsis Tesmas (anglų kalba General Court), Euròpos Sjungos Bendràsis Tesmas, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo vienas teismų, priimantis sprendimus dėl fizinių asmenų, įmonių ir kai kuriais atvejais Europos Sąjungos valstybių narių vyriausybių pateiktų ieškinių dėl panaikinimo, t. y. dažniausiai nagrinėjantis konkurencijos teisės, valstybės pagalbos, prekybos, žemės ūkio ir prekių ženklų klausimus. Yra Liuksemburgo mieste.

Liuksemburgo mieste esančio pastatų komplekso Bokšai, kuriuose įsikūrusi Europos Sąjungos Teisingumo Teismo abu teismus (Teisingumo Teismą ir Bendrąjį Teismą) aptarnaujanti Vertimo raštu tarnyba (2019)

Veikla

Nagrinėja ir sprendžia fizinių ar juridinių asmenų pareikštus ieškinius dėl Europos Sąjungos institucijų, įstaigų teisės aktų, šių institucijų neveikimo, Europos Sąjungos prekių ženklų, Europos Sąjungos institucijų ar jos tarnautojų padarytos žalos atlyginimo, Bendrijos augalų veislių tarnybos ir Europos cheminių medžiagų agentūros sprendimų, t. p. Europos Sąjungos sudarytomis sutartimis, kuriose nustatyta Bendrojo Teismo kompetencija, grindžiamus ieškinius, valstybių narių pareikštus ieškinius Europos Komisijai, Europos Sąjungos Tarybai (dėl valstybės pagalbos, prekybos apsaugos srityse priimtų teisės aktų, t. p. dėl įgyvendinimo įgaliojimus nustatančių teisės aktų).

Sudėtis

Bendrąjį Teismą sudaro po 2 teisėjus iš kiekvienos valstybės narės (kitaip nei Teisingumo Teisme, Bendrajame Teisme nėra nuolatinių generalinių advokatų, bet išimtiniais atvejais šios pareigos gali būti pavestos vienam iš teisėjų); 2021 pradžioje buvo 49 teisėjai (teisėjai iš Lietuvos yra nuo 2004; V. Vadapalas 2004–2013, E. Bieliūnas 2013–19, V. Valančius nuo 2016, R. Norkus nuo 2019). Teisėjus 6 metų kadencijai (gali būti paskirti kitai kadencijai) skiria Europos Sąjungos valstybių vyriausybės, pasikonsultavusios su nuomonę dėl kandidatų tinkamumo įgaliotu pateikti komitetu. Teisėjai 3 metams išsirenka teismo pirmininką (gali būti perrinktas 2 kadencijai; nuo 2019 Marcas van der Woude) ir pavaduotoją (nuo 2019 Savvas Papasavvas), 6 metams skiria teismo kanclerį (gali būti paskirtas 2 kadencijai; nuo 2005 Emmanuelis Coulonas). Teismas posėdžiauja 3 ar 5 teisėjų kolegijose, tam tikrais atvejais bylą sprendžia vienas teisėjas. Teismas gali posėdžiauti didžiąja kolegija (15 teisėjų), kai tai pateisina bylos teisinis sudėtingumas arba svarba. Iš teisėjų 3 metų kadencijai renkami kolegijų, kuriose posėdžiauja 5 teisėjai, pirmininkai.

Bendrojo Teismo sprendimas dėl teisės klausimų per 2 mėnesius gali būti apskųstas Teisingumo Teismui.

Istorija

Pagal 1987 Vieningos Europos aktą 1989 buvo įsteigtas Pirmosios instancijos teismas. 2009 įsigaliojus Lisabonos sutarčiai pertvarkytas į Europos Sąjungos Bendrąjį Teismą. Įgyvendinus Europos Sąjungos teismų struktūros reformą ir Europos Sąjungos Tarnautojų Teismui nustojus vykdyti veiklą, jo jurisdikcija 2016 09 01 buvo perduota Bendrajam Teismui.

1989–2020 Bendrasis Teismas priėmė apie 15 497 sprendimų ir nutarčių.

2020 Bendrasis Teismas gavo 847 bylas, baigė 748 bylas, neišnagrinėtų anksčiau gautų bylų buvo likę 1497. Vidutinė proceso trukmė Bendrajame Teisme 2020 buvo 15,4 mėnesio.

-Europos Sąjungos Teisingumo Teismas; -Teisingumo Teismas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką