Berlyno Humboldtų universitetas

Berlyno Humboldtų universiteto pagrindinis pastatas – Princo Heinricho rūmai

Berlyno Humboldtų universitetas (Humboldt-Universität zu Berlin; Berlýno Hùmboltų universitètas), seniausias Berlyno universitetas.

172 studijų programos, 1933 mokslo darbuotojai (iš jų – 416 profesorių), 35 891 studentas (2020).

Struktūra

Veikia 9 fakultetai (2020): Teisės, Gyvybės mokslų (yra Biologijos, Albrechto Danielio Thaerio žemės ūkio ir sodininkystės, Psichologijos institutai), Matematikos ir gamtos mokslų (Chemijos, Fizikos, Geografijos, Informatikos, Matematikos institutai), Medicinos Charité (bendras Berlyno Humboldtų universiteto ir Berlyno laisvojo universiteto fakultetas), Filosofijos (Filosofijos, Istorijos, Europos etnologijos institutai), Kalbų ir literatūros (Anglistikos ir amerikanistikos, Bibliotekininkystės ir informatikos mokslų, Kalbotyros ir literatūros mokslo, Klasikinės filologijos, Romanistikos, Slavistikos, Šiaurės Europos, Vokiečių literatūros, Vokiečių kalbos ir lingvistikos), Kultūros, socialinių mokslų ir menų (Archeologijos, Azijos ir Afrikos mokslų, Edukologijos, Kultūros mokslų, Meno ir meno istorijos, Muzikos ir medijų mokslų, Socialinių mokslų, Reabilitacijos mokslų, Sporto mokslo, Berlyno empirinių integracijos ir migracijos tyrimų institutai), Teologijos (Senojo testamento, Naujojo testamento, Bažnytinės istorijos, Sisteminės teologijos, Praktinės teologijos, Ekumenijos seminarai, Antikos krikščionybės, Bažnyčios ir judaikos, Religinės sociologijos institutai), Ekonomikos.

Yra Didžiosios Britanijos ir Hermano von Helmholtzo kultūrtechnikos centrai, Profesinė švietimo mokykla, Berlyno islamo teologijos ir Katalikų teologijos institutai, 9 tarpdisciplininiai centrai, biblioteka, Gamtos istorijos muziejus, Mažoji Humboldtų galerija.

Žymūs mokslininkai

Universitete dėstė F. Schleiermacheris, J. G. Fichte, G. W. F. Hegelis, A. Schopenhaueris, L. von Ranke, T. Mommsenas, B. G. Niebuhras, H. von Helmholtzas, A. Einsteinas, J. Grimmas ir W. Grimmas ir kiti.

57 Berlyno Humboldtų universitetą baigusiems ar jame dėsčiusiems mokslininkams suteikta (iki 2020) Nobelio premija.

Istorija

Įkurtas 1809 08 16 kaip Berlyno universitetas. Steigimo iniciatorius buvo W. von Humboldtas. Universitetas pradėjo veikti 1810 10 10 turėdamas 4 fakultetus (Filosofijos, Medicinos, Teisės ir Teologijos), 256 studentus ir 52 dėstytojus.

1928 universitetas tapo Frydricho Vilhelmo universitetu (taip pavadintas Frydricho Wilhelmo III garbei). 1831 įkurta universiteto biblioteka.

1948 padalijus Berlyną (Berlyno Humboldtų universitetas liko Rytų Berlyne) dauguma dėstytojų ir studentų perėjo į Berlyno laisvąjį universitetą.

1949 pavadintas universiteto steigėjo W. von Humboldto ir jo brolio A. von Humboldto vardu.

2001 universitete studijavo 34 880 studentų, iš jų – 2615 iš užsienio. 2008 buvo 34 612, 2018/2019 – 43 697 studentai.

Studentai iš Lietuvos

Berlyno Humboldtų universitete studijavo K. Binkis, Butkų Juzė, V. Vilkaitis ir kiti lietuviai.

Berlyno universitetas; Humboldtų universitetas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką