betoninės dangos įrengimas

betonãvimas, betono mišinio apdorojimas – tiekimas, klojimas, tankinimas ir kietėjimo priežiūra. Betono mišinys į statybos vietą vežamas savivarčiais sunkvežimiais (iki 20 km) arba specialiomis mašinomis – betonvežiais (iki 40 km), automobilinėmis betonmaišėmis (iki 60 km). Į betonuojamą konstrukciją tiekiamas betono klotuvu – savaeige betonavimo mašina, kuri vietoje paskirsto betono mišinį, kai kada jį ir tankina bei lygina, betono siurbliu, turinčiu išardomą plieninį vamzdyną su lanksčia žarna, konvejeriu, pneumatiniu tiektuvu, kranu kilnojamu bunkeriu. Tiekiamas betono mišinys turi išlikti reikiamo slankumo, nesusisluoksniuoti. Klojamas (paskirstomas) tolygiais sluoksniais. Masyvios konstrukcijos betonuojamos su pertraukomis. Paklotas betono mišinys tankinamas vibravimu, vakuumavimu, centrifugavimu, presavimu, plūkimu, smaigstymu ir kitais būdais.

Vibravimas yra 0–8 cm slankumo betono mišinio tankinimo svarbiausias būdas. Vibruojama paprastai iki 150 Hz dažnio virpesiais, kurie suardo betono mišinio dalelių sankibą. Pamatai, kolonos, sienos, didelių matmenų sijos tankinama giluminiais vibratoriais, plokštės, kelių ir grindų danga – paviršiniais, labai tankiai armuotos plonasienės konstrukcijos – išoriniais, prie klojinių tvirtinamais vibratoriais. Plastišką betono mišinį geriausia tankinti vakuumavimu: vandens perteklius vakuuminiu siurbliu nusiurbiamas nuo betono mišinio paviršiaus ir iš jo vidaus pro metalinį skylėtą audeklu aptemptą lakštą ar tinklą. Vakuumuotas betonas yra tankesnis, stipresnis, atsparesnis šalčiui, mažiau praleidžia vandens. Apvalūs gelžbetoniniai gaminiai (vamzdžiai, elektros linijų atramos) centrifuguojami.

Sukamoje formoje išcentrinės jėgos betono mišinį spaudžia prie formos sienelių ir tankina; iš mišinio į formos centrą išspaudžiamas vanduo ir lengviausios dalelės. Presavimu 0,2–15 MPa slėgiu tankinami standūs arba nelabai slankūs, daugiausia smulkiagrūdžiai betono mišiniai. Plūkimu tankinama panašiai kaip presavimu; šiuo būdu tankinamos nearmuotos arba mažai armuotos konstrukcijos, kai jų negalima tankinti vibravimu. Labai tankiai armuotose konstrukcijose slankūs mišiniai tankinami smaigstymu mediniais arba armatūrinio plieno grūstuvais. Automatizuotose gamyklose naudojami mišrūs formavimo ir tankinimo būdai. Yra ir specialių betonavimo būdų: torkretavimas (betono mišinys išpurškiamas suslėgtu oru), povandeninis betonavimas.

betoninės dangos tankinimas giluminiu vibratoriumi

Suklotas ir sutankintas betono mišinys, kietėjantis normaliomis sąlygomis, pirmąsias 7–10 dienas laikomas drėgnas: laistomas vandeniu, uždengiamas drėgnomis pjuvenomis, šlapiais dembliais, polimerine plėvele, aptepamas vandens ir bitumo emulsija ar kita medžiaga, neleidžiančia vandeniui garuoti iš betono mišinio. Žiemą paprastai betonuojama specialiais būdais. Betonuojant masyvias konstrukcijas kuo ilgiau išsaugoma egzoterminė šiluma, atsiradusi dėl cemento hidratacijos (termoso būdas), betono mišiniui naudojami pašildyti užpildai ir vanduo, betono mišinys krečiamas į pašildytus klojinius, pridengiamas šilumą izoliuojančiomis medžiagomis. Ką tik suformuotos plonos betoninės konstrukcijos šildomos tiesiog per betoną leidžiant elektros srovę (paviršiniais ir vidiniais elektrodais), o ypač plonos, tankiai armuotos – kontaktiniu būdu (garu ar elektra šildomais šildomaisiais klojiniais, skydais), infraraudonaisiais spinduliais. Nearmuotos arba mažai armuotos nesvarbios betoninės konstrukcijos betonuojamos neužšąlančiu betono mišiniu su cheminiais priedais (natrio chloridu, kalcio chloridu, potašu, natrio nitritu). Betonas su cheminiais priedais kietėja neigiamoje temperatūroje (iki –15 °C) ir po 28 dienų pasiekia 35–50 % markinio stiprio. Žiemą ypač efektyvus mišrusis būdas: mišinys su cheminiais priedais kietinamas termoso būdu.

kolonų pamatų betonavimas: 1 – betonvežis, 2 – betono bunkeris, 3 – konvejeris, 4 – kolonos pamato klojinys, 5 – konvejerio atrama

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką