biochèmijos prãmonė, chemijos pramonės šaka.

Produkcija

Biochemijos pramonės įmonės gamina biologiškai aktyvias medžiagas: farmacinius preparatus (antibiotikus, vakcinas, hormonus, vitaminus ir kitus junginius), maistinius baltymus, organines rūgštis, fermentus, kurą (etanolį, metaną), įvairius chemikalus, augalų apsaugos priemones, pašarinius priedus premiksus (baltymus, vitaminų bei mineralinių medžiagų koncentratus), pašarines mieles. Biochemijos pramonės gaminiai naudojami maisto pramonėje (duonos, pieno, žuvų gaminiams, alui, riebalams ir kita, perdirbant vaisius ir daržoves, apdorojant arbatžoles ir kavos pupeles), tekstilės pramonėje, išdirbant odas ir kailius, ploviklių gamyboje, vandenvaloje, gyvulininkystėje ir augalininkystėje, medicinoje, veterinarijoje (mikrobinės kilmės ligoms gydyti ir jų profilaktikai) ir kitur.

fermentų gamykloje

Biochemijos pramonė pasaulyje

Biochemijos pramonė labiausiai išplėtota Jungtinėse Amerikos Valstijose, Japonijoje, Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje (1 lentelė). Vyrauja įmonės, kuriose dirba iki 50 žmonių, labai didelių įmonių (daugiau kaip 500 darbuotojų) nėra. Biochemijos pramonės produktus gamina ir didelės chemijos bendrovės. 20 a. pabaigoje Jungtinėse Amerikos Valstijose veikė apie 1380 įmonių, jose dirbo daugiau kaip 170 000 darbuotojų (2 lentelė), Kanadoje – apie 360 įmonių, Europoje – daugiau kaip 1700 įmonių: Vokietijoje – 330, Didžiojoje Britanijoje – daugiau kaip 280. Europos šalių biochemijos pramonės įmonių apyvarta pateikta 3 lentelėje.

1

2

3

Istorija

Biochemijos pramonė pradėta plėtoti apie 1930 (pirmoji produkcija – pašarinės mielės). 20 a. 6 dešimtmetyje sintezės būdu iš parafino pradėta gauti dirbtinį baltymą.

Biochemijos pramonė Lietuvoje

Lietuvoje biochemijos pramonę pradėta plėtoti 20 a. 7 dešimtmetyje. 1962 buvo priimti specialieji nutarimai dėl fermentų gamybos plėtros (nutarta statyti Vilniaus fermentų gamyklą) ir dėl hidrolizinių mielių gamyklos (Kėdainių biochemijos gamyklos) statybos. Didžiausia biochemijos pramonės produktų įmonė bendrovė Thermo Fisher Scientific Baltics (iki 2013 Fermentas, įkurta 1995 reorganizavus Taikomosios enzimologijos mokslinio tyrimo institutą, įkurtą 1975) gamina daugiau kaip 350 produktų, skirtų genų inžinerijos, molekulinės biologijos ir biotechnologijos darbams. Turi filialų Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje ir Vokietijoje, atstovybių 42 šalyse, beveik visą produkciją (2000 – 99,17 %) eksportuoja į 35 šalis. Medicininės paskirties baltymus (interferoną alfa 2b), žmogaus augimo hormoną gamina bendrovė Sicor Biotech (iki 2002 Biotechna, įkurta 2000 iš akcinės bendrovės Biofa), didžiąją dalį produkcijos eksportuoja į daugiau kaip 10 šalių. Fermentus ir jų preparatus gamina bendrovė Biosintezė (įkurta 1992 iš Vilniaus bandomosios fermentinių preparatų gamyklos, įkurtos 1970), dalį produkcijos eksportuoja į Nepriklausomų Valstybių Sandraugą, Italiją, Ispaniją. Aplinkos apsaugos preparatus, sorbentą naftos produktams gamina bendrovė Biocentras (įkurta 1991), apie du trečdalius produkcijos eksportuoja į Rytų Europos šalis. Bendrovė Kėdainių biochemija (1967–1993 Kėdainių biochemijos gamykla, iki 1993 gamino pašarines mieles; 2003 bendrovė likviduota) gamino vitamininius premiksus, mineralinių medžiagų mišinius galvijams ir kiaulėms, apie 50 % produkcijos eksportavo į Baltarusiją, Rusiją. Apie 50 rūšių vaistinių preparatų gamino bendrovė Endokrininiai preparatai (iki 1992 Kauno endokrininių preparatų gamykla; 2006 tapo farmacijos įmonės Sanitas dalimi), apie 45 % produkcijos eksportavo į Rusiją, Ukrainą, Vidurinę Aziją. Biochemijos pramonės gaminių apimtys 20 a. 10 dešimtmetyje parodytos 4 lentelėje.

4

558

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką