brazlai (savivardis brasileiros), Pietų Amerikos nacija. Pagrindiniai Brazilijos gyventojai (apie 204,5 mln. žmonių, 2015); dar gyvena Argentinoje, Paragvajuje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Portugalijoje ir kitur. Iš viso pasaulyje yra daugiau kaip 207 mln. brazilų. Kaba portugalų kalba, turinčia afrikiečių ir indėnų kalbų priemaišų, taip pat ispanų kalba; metisai ir indėnai kaba vadinamaja língua geral – indėnų (tupių gvaranių) kalbų pagrindu susiformavusia bendrine kalba. Dauguma katalikai, yra protestantų, sinkretinių religijų (umbandizmas ir kiti) išpažinėjų, dalis indėnų ir juodaodžių išpažįsta tradicinius tikėjimus.

afrikiečių kilmės brazilės (Salvadoras, Bahijos valstija)

Gyvensena

brazilų gyvenamieji namai Ouro Prêto mieste (Minas Geraiso valstija)

Tradiciniai verslai – gyvulininkystė, žvejyba; daug brazilų dirba kavos plantacijose ir kavos apdorojimo įmonėse. Juodaodžiai ir mulatai dažnai dirba pagalbinius darbus, indėnai augina riešutus, aromatinius ir vaistinius augalus. Folklore ryškūs indėnų ir afrikiečių pasakų motyvai, dainos panašios į portugalų, nors muzikinį folklorą ypač paveikė afrikiečių muzika. Visų brazilų šventė – Rio de Žaneiro karnavalas.

Istorija

Brazilai yra baltųjų išeivių iš Europos palikuoniai (apie 54 %; įvairių šaltinių duomenimis, nuo 25 iki 67 %), juodaodžių afrikiečių vergų palikuoniai (apie 5%, kitais duomenimis, iki 10 %), mišrios rasinės sudėties (apie 40 %, kitais duomenimis, nuo 20 iki 67 %), indėnų bei išeivių iš Azijos palikuoniai (apie 1 % gyventojų). Amazonės džiunglėse gyvenantys neasimiliuoti indėnai (0,1–0,15 mln. žmonių) dar 20 amžiaus pabaigoje išlaikė gimininę gentinę struktūrą. Iki portugalų kolonizacijos Brazilijos teritorijoje gyveno indėnų gentys (jų didžiausios grupės: aravakai, karibai, tupiai gvaraniai), iš viso apie 0,8–1 mln. žmonių. Kolonistai indėnus išžudė arba išstūmė į džiungles. 1517–1888 į Braziliją buvo įvežta iki 5 mln. afrikiečių vergų. 19 amžiaus antroje pusėje padidėjo italų, ispanų, japonų ir kitų tautų imigracija į Braziliją. 19 amžiaus pabaigoje prasidėjęs brazilų nacionalinės konsolidacijos procesas ypač sustiprėjo 20 amžiaus 3–5 dešimtmetyje.

Sambos mokyklos šokėjai Rio de Žaneiro karnavale (2016)

brazilai

2751

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką