Bùtautas ? 1380 05 07Praha, lietuvių kunigaikštis. Iš Gediminaičių. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio sūnus, didžiųjų kunigaikščių Vytauto Didžiojo ir Žygimanto Kęstutaičio, kunigaikščio Tautvilos, Mazovijos kunigaikštienės Danutės, Moldavijos gospodarienės Ringailės brolis.

Algirdui ir Kęstučiui 1365 išvykus į Voluinę padėti broliui Liubartui, susitaręs su bajorais Butautas ketino užgrobti valdžią Lietuvoje. Sąmokslui nepavykus buvo didžiūno Dirsūno sulaikytas ir Vilniuje įkalintas. Iš kalėjimo išlaisvintas kunigaikščio Survilos vadovaujamų bajorų.

1365 07 25 atvyko į Įsrutį pas Prūsijos kryžiuočius. Vėliau Karaliaučiuje pakrikštytas Henriko vardu. 1365 08 jo vedama kryžiuočių kariuomenė per Ukmergę pasiekė Vilnių, bet jo neužėmė.

Po šio žygio nuvyko į Prahą pas Šventosios Romos imperijos imperatorių, Vokietijos ir Čekijos karalių Karolį IV Luksemburgą. Su juo 1368–69 dalyvavo žygyje į Italiją. 1370–72 gyveno imperatoriaus dvare Prahoje. Iš Karolio IV Liuksemburgo gavo kunigaikščio titulą ir vasalo teisėmis vokiečių žemių.

Žinomas jo sūnus Jonas Vaidutis, 1401 tapęs Krokuvos universiteto rektoriumi.

Henrikas

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką