Čangšà (Changsha), miestas Kinijos pietryčiuose, Siangdziango dešiniajame krante; Hunano provincijos centras.

5,63 mln. gyventojų (2020); aglomeracijoje su Džudžou, Siangtanu ir mažesniais miestais apie 10,5 mln. gyventojų. Upių uostas. Oro uostas. Spalvotoji metalurgija (aliuminio lydymas), staklių, žemės ūkio mašinų gamyba, elektrotechnikos, elektronikos, chemijos, tekstilės (daugiausia medvilnės), porceliano, popieriaus, maisto pramonė. Siuvinėjimo (nuo 1 a. pr. Kr.) amatai. Ryžių, citrusinių augalų, cukranendrių, arbatmedžių auginimo regiono prekybos centras. Medicinos universitetas (įkurtas 1914). Kasybos ir metalurgijos, politechnikos institutai. Muziejus. Lėlių ir šešėlių teatras. Prie Čangšos yra budistų Lušano šventykla (3 a.) ir Junlu vienuolynas.

Istorija

Nuo pirmo tūkstantmečio prieš Kristų Čangšos vietoje buvo gyvenvietė. 3 a. pr. Kr. pabaigoje gyvenvietėje pastatytas postas ekspedicijoms į Kvangtungo provinciją. Hanų laikais (206 pr. Kr.–220 po Kr.) buvo Linsiango provincijos, nuo 589 – Tano provincijos centras, Tangų laikais (618–937) – Ču karalystės sostinė. Mingų (1368–1644) ir Čingų (1644–1912) laikais Hunano provincijos prekybos (daugiausia ryžių) centras. Nuo 1904 Čangša atvira užsienio prekybai, įkurta vakarietiškų mokyklų, misionierių medicinos kolegija. 1941 ir 1944–45 Čangšą buvo okupavę japonai.

1951–79 Kinijos mokslų akademijos Sinica Archeologijos institutas vykdė archeologinius kasinėjimus Čangšos šiauriniuose, rytiniuose ir pietiniuose priemiesčiuose. Ištirta apie 1050 kapų, vien tik 1951–52 buvo ištirti 162 kapai, datuojami ankstyvuoju (73), Hanų (72), Tangų‑Songų (15) ir kitais (2) laikotarpiais. Mirusieji laidoti karstuose, su gausiomis įkapėmis. Karstai statyti eilėmis dviem aukštais vienas ant kito. Dauguma vėlyvesniųjų kapų apardyti kapų plėšikų, ankstyvieji kapai – nepakitę. Išsiskiria Mavongdui šeimos kapavietė (atidengta 1972), joje karstai sudėti palei vidinę sieną, viduryje – dviejų aukštų sarkofagas namas, kryžmiškai suskirstytas į 4 kambarius. Viršutinio aukšto karstuose rasta bronzinių ir lakuotų dirbinių, monetų ir keramikos fragmentų, apatiniuose – geležinis kirvis, monetų, raudonai lakuotų dirbinių, 2 raudonos spalvos moliniai indai, bambukinė dėžutė su apdegusiais ryžiais ir įvairių gyvulių kaulais.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką