Čepkẽlių rastas, pelkė Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje, 4 km į rytus nuo Marcinkonių, Merkio ir Katros vandenskyroje, pietrytiniame Dainavos smėlėtosios lygumos pakraštyje. Plotas 5858 hektarai. Vakaruose ir šiaurėje raistą supa žemyninių kopų masyvai, šiaurės rytuose – neperpustyta smėlėta lygumos dalis, pietryčiuose – Katros upės salpa.

Didesniąją Čepkelių raisto dalį užima plynraistinė aukštapelkė (didžiausia Lietuvoje), raistai, kelios vientisos plynės, mažesniąją (šiaurėje ir pietuose) – žemapelkė. Paviršiaus absoliutusis aukštis 127–134 metrai. Didžiausias durpių klodo storis pelkės gūbryje 5–6 m (vidutinis apie 2,3 metro). Apie 20 reliktinių ežerėlių, ežerokšnių; didžiausias – Ešerinis (plotas 14,9 ha, didžiausias gylis 4,7 metro). Į pelkę įsiterpia daug nesupelkėjusių pusiasalių. Yra apie 80 nedidelių salų. Vandens perteklius iš Čepkelių raisto nuteka Peklos upeliu į Ūlą, Musteikos – į Grūdą, kanalu (iškastas 19 a. pabaigoje) – į Katrą. Čepkelių raistas pradėjo formuotis poledynmečiu, prieš apie 11 000 metų. Čepkelių raisto dalis 1960 paskelbta botaniniu zoologiniu draustiniu, nuo 1975 visas Čepkelių raistas priklauso Čepkelių rezervatui, nuo 1993 – tarptautinės svarbos šlapžemė (saugoma Ramsaro konvencijos).

Čepkelių raisto pažintinis takas

Pelkės pakraščiu įrengtas 1,5 km ilgio Alkūnės kampo (Čepkelių raisto) mokomasis-pažintinis takas (dėl avarinės būklės uždarytas 2021 06 11); jo pradžioje pastatytas apžvalgos bokštas.

Čepkelių raistas nuo apžvalgos bokšto

638

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką