Shannon Claude Elwood (Klodas Elvudas Šãnonas) 1916 04 30Petoskey (Mičigano valstija) 2001 02 24Medford (Masačusetso valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų matematikas, kompiuterių mokslininkas ir kriptografas. Informacijos teorijos pradininkas. Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos (1956), Amerikos menų ir mokslų akademijos (1957), Nyderlandų Karališkosios menų ir mokslų akademijos užsienio (1975) narys. Dr. (1940).

Išsilavinimas ir veikla

1936 baigė Mičigano universitetą. 1941–72 dirbo bendrovėje Bell Laboratories. Nuo 1956 dar ir Masačusetso technologijos instituto profesorius (nuo 1978 profesorius emeritas).

Svarbiausios mokslinių tyrimų sritys – informacija ir kibernetika. 1948 išleido veikalą Matematinė ryšio teorija (A Mathematical Theory of Communication), kuriame įrodė, kad bet kokia informacijos linija – laidinė, radijo dažnio, optinio kabelio ar kitokia, gali būti apibūdinama dviem pagrindiniais veiksniais – dažnio juosta (elektrinio, optinio ar elektromagnetinio signalo dažniai, kurie naudojami signalui perduoti ta linija) ir triukšmų (bet kokie kiti signalai, iškraipantys naudingąjį) lygiu. C. E. Shannonas apibrėžė matematinį kanalo talpos terminą ir įrodė, kad patikimai informaciją perduoti ją iškreipiančiais kanalais įmanoma tik tuomet, kai tam tikras informacijos perdavimo greitį nusakantis dydis neviršija kanalo talpos. Toks požiūris davė pagrindą susiformuoti naujai kibernetikos mokslo šakai – informacijos teorijai.

Claude Elwood Shannon

C. E. Shannonas t. p. tyrė Booleʼio algebros taikymą elektros schemų perjungimams. Sukonstravo keletą kompiuterių. 1949 paskelbė vieną pirmųjų straipsnių apie kompiuterio programavimą žaisti šachmatais ir jo naudojimą žaidimams.

Knygos ir filmai

2017 išleista C. E. Shannono biografija Žaidžiantis protas (A Mind at Play, autoriai Jimmyʼis Sonis ir Robas Goodmanas). Apie jį 2019 sukurtas dokumentinis filmas Žaidėjas bitais (The Bit Player, režisierius Markas A. Levinsonas).

Atminimo įamžinimas

Amerikos elektros ir elektronikos inžinierių institutas nuo 1972 už pasiekimus informacijos teorijos srityje teikia C. E. Shannono vardo apdovanojimą (C. E. Shannonas buvo pirmasis šio apdovanojimo laureatas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką