Cotonou sutartis (anglų kalba Cotonou Agreement, prancūzų kalba Accord de Cotonou; Kotonù sutarts), Europos Sąjungos ir 79 Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno valstybių bendradarbiavimo sutartis. Pasirašyta 2000 06 23 Cotonou (pasirašė Europos Sąjunga ir 77 valstybės, 2009 prisijungė Papua Naujoji Gvinėja ir Fidžis).

Sudarymas, tikslai

Sudaryta 20 metų (peržiūrima kas 5 metai), įsigaliojo 2003 04. Pakeitė Lomės konvencijas. Cotonou sutarties tikslai: mažinti skurdą Trečiojo pasaulio šalyse, skatinti jų tolydžią ekonominę, socialinę ir kultūrinę plėtrą ir integraciją į pasaulinę ekonomikos sistemą, stiprinti jų ryšius su Europos Sąjunga. Politikos srityje Cotonou sutartį pasirašiusios valstybės įsipareigojo plėtoti demokratiją, pilietinę visuomenę, politinį dialogą, nevyriausybinių organizacijų sistemą, garantuoti taiką, saugumą ir žmogaus teisių apsaugą, kovoti su korupcija, ekonomikos srityje – vykdyti makroekonomines ir struktūrines reformas, skatinti investicijas, pramonės, prekybos, turizmo plėtrą, tarpregioninį bendradarbiavimą, socialinėje srityje – gerinti švietimą, sveikatos apsaugą, gyventojų aprūpinimą maistu, rūpintis jaunimo reikalais, garantuoti lyčių lygybę, kontroliuoti migraciją.

Veikla

2002–07 Cotonou sutartį pasirašiusioms Trečiojo pasaulio valstybėms per Europos plėtros fondą skirta 13,8 mlrd. eurų parama, 2008–13 – 22,7 mlrd. eurų, 2014–20 numatyta skirti dar 30,5 mlrd. eurų, joms t. p. teikiamos paskolos iš Europos investicijų banko.

2008 įsigaliojo regioninės ekonominės partnerystės sutartys, liberalizuojančios tarptautinės prekybos sąlygas tarp Cotonou sutarties dalyvių. 2015 susitarta dėl migracijos veiksmų plano.

2018 Ministrų taryba pradėjo derybas dėl naujo susitarimo, kuriuo Europos Sąjunga siekia iš esmės pakeisti dabar galiojantį susitarimą ir sudaryti tris regioninės partnerystės sutartis su Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno valstybėmis.

Atsakingos institucijos

Už priimtų sprendimų įgyvendinimą atsakingos Europos Sąjungos ir besivystančių šalių jungtinės institucijos: Ministrų taryba (priima politinius sprendimus ir juos kontroliuoja, susitinka 1 kartą per metus; sudaro Europos Sąjungos Tarybos nariai, Europos Komisijos narys ir po 1 narį iš kiekvienos valstybės narės vyriausybės), Ambasadorių komitetas (prižiūri, kaip Cotonou sutarties nustatyti tikslai įgyvendinami), Plėtros finansavimo bendradarbiavimo komitetas (nagrinėja vystomojo bendradarbiavimo įgyvendinimą), Jungtinis ministrų prekybos komitetas (aptaria visus su prekyba susijusius klausimus, keliančius susirūpinimą valstybėms narėms, prižiūri derybas ir ekonominės partnerystės susitarimų įgyvendinimą), Jungtinė parlamentinė asamblėja (teikia rekomendacijas Ministrų tarybai).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką