Dag Hammarskjöld

Hammarskjöld Dag (Dagas Hãmaršioldas, Hãmaršeldas) 1905 07 29Jönköping 1961 09 18prie Ndolos (Šiaurės Rodezija, dabar Zambija), Švedijos politikas ir ekonomistas. Filos. dr. (1934). Švedijos mokslų akademijos narys (1954). H. Hammarskjöldo sūnus.

Išsilavinimas ir profesinė veikla

Uppsalos ir Stokholmo universitetuose studijavo teisę ir ekonomiką. 1933–36 Stokholmo universitete dėstė politinę ekonomiją. 1936–45 Finansų ministerijos statssekretorius. 1941–48 Švedijos banko valdybos pirmininkas.

Politinė veikla

1949–51 Užsienio reikalų ministerijos generalinis sekretorius. 1951–53 ministras be portfelio. Nuo 1945 daug kartų atstovavo Švedijai tarptautinėse derybose ekonomikos klausimais ir tarptautinėse organizacijose (Europos Taryba, Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacija, Jungtinės Tautos); 1952–53 vadovavo jos delegacijai Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius

Nuo 1953 04 Jungtinių Tautų generalinis sekretorius (1957 09 perrinktas). Jo laikais padidėjo Jungtinių Tautų savarankiškumas, susilpnėjo jų finansinė, kadrų ir kitokia priklausomybė nuo Jungtinių Amerikos Valstijų.

D. Hammarskjöldas sustiprino Jungtinių Tautų vaidmenį sprendžiant tarptautinius konfliktus. Per 1956 arabų–Izraelio karą (arabų–Izraelio karai) prisidėjo prie derybų dėl karo veiksmų nutraukimo ir dėl Jungtinių Tautų ginkluotųjų pajėgų siuntimo į Artimuosius Rytus taikai atkurti sėkmės; į Laosą ir Libaną buvo pasiųsti Jungtinių Tautų stebėtojai. D. Hammarskjöldo pastangos įtraukti Jungtines Tautas į pagalbą Vengrijai prieš SSRS agresiją (1956) nepavyko – paaiškėjo, kad jos negali kištis nei į vienos iš abiejų supervalstybių (Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS) įtakos sferą. Kaip nepriklausomas tarpininkas D. Hammarskjöldas aktyviai veikė per krizines situacijas Afrikoje ir Azijoje. 1960 prasidėjus neramumams Konge (dabar Kongo Demokratinė Respublika) buvo vienas iš iniciatorių siųsti ten Jungtinių Tautų ginkluotąsias pajėgas.

Jo veiklą per Vengrijos ir Kongo krizes griežtai kritikavo SSRS. Vienos tarpininko į Kongą misijų metu D. Hammarskjöldas žuvo per lėktuvo katastrofą (manoma, buvo numuštas). Jo veikla prisidėjo prie Jungtinių Tautų, jų sekretoriato, generalinio sekretoriaus pareigybės tarptautinės reikšmės didėjimo.

Knygos

Užrašai Kelio rodyklės (Vägmärken, išleista 1963) – filosofiniai ir religiniai apmąstymai, kurie apibūdinami kaip pokalbiai su savimi ir Dievu.

Apdovanojimai

Nobelio taikos premija (1961, po mirties).

470

1412

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką