dainų ir šokių ansamblis

dain ir šõkių ansámblis, vokalistų (choro, solistų), instrumentininkų (dažniausiai liaudies instrumentų orkestro, kaimo kapelos) ir šokėjų jungtinė grupė, atliekanti liaudies dainas ir šokius, kompozitorių ir choreografų kūrinius, inscenizuotas apeigas, teatralizuotus montažus. Yra profesionalieji ir mėgėjų dainų ir šokių ansambliai.

Atsirado 19 a. pabaigoje; vienas pirmųjų įsikūrė 1885 Gruzijoje. Ypač buvo populiarūs SSRS. Po II pasaulinio karo ansamblių susikūrė ir kai kuriose Europos, Afrikos šalyse. Veikia Lenkijoje (Mazowsze, įkurtas 1949, Śląsk, įkurtas 1953), Čekijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje, Afrikoje (Madagaskaro nacionalinis ansamblis, įkurtas 1960, Benino nacioanlinis ansamblis, įkurtas 1962, ir kiti).

Lietuvoje 1940 buvo įkurti J. Švedo vadovaujamas LSSR filharmonijos liaudies dainų ir šokių ansamblis (vėliau Lietuva), A. Mikulskio vadovaujamas Čiurlionio ansamblis. 1942 Pereslavlyje Zaleskyje buvo suorganizuoti LSSR meno ansambliai, kurie koncertavo Maskvoje ir kituose miestuose. Nuo 1944 kuriami mėgėjų dainų ir šokių ansambliai. Nuo 1960 jie dalyvauja Lietuvos dainų šventėse, nuo 1970 per jas rengiami dainų ir šokių ansamblių vakarai. 2003 Lietuvoje veikė profesionalus dainų ir šokių ansmablis Lietuva, t. p. 9 mėgėjiški suaugusiųjų ir 8 vaikų dainų ir šokių ansambliai. Žymesni: Vilniaus universiteto ansamblis (įkurtas 1939; seniausias Lietuvoje), Kauno technologijos universiteto ansamblis Nemunas (įkurtas 1949), Alytaus miesto vaikų ir suaugusiųjų dainų ir šokių ansamblis Dainava (įkurtas 1978), Panevėžio miesto vaikų dainų ir šokių ansamblis Pynimėlis (įkurtas 1986), Vilniaus Sietuvos vidurinės mokyklo vaikų dainų ir šokių ansmablis Siaudelė (įkurtas 1995).

koncertuoja Alytaus miesto dainų ir šokių ansamblis Dainava (2001)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką