Galgut Damon (Deimonas Gèlgutas) 1963 11 12Pretorija, Pietų Afrikos Respublikos rašytojas. 1988 baigė Keiptauno universitetą (dramaturgiją).

Damon Galgut

Debiutavo romanu Ne nuodėmės metas (A Sinless Season 1982), jame vyrauja fizinio ir seksualinio smurto tematika. Romane Tas gražus kiaulių žviegimas (The Beautiful Screaming of Pigs 1991) pasakojama apie meilę ir išsiskyrimą, vaizduojama politiniai įvykiai Namibijoje, keliami lyties ir rasinės tapatybės klausimai; būdinga psichologizmas, auklėjamojo romano bruožai. Romane Karjeras (The Quarry 1995) pasakojama apie smurtu pasisavintą tapatybę, apmąstoma nusikaltimo ir bausmės problema; būdinga poetinė kalba, vaizdingas Pietų Afrikos gamtovaizdis, detektyvinio romano bruožai. Tarptautinį pripažinimą pelnė romanas Gerasis gydytojas (The Good Doctor 2003), jame veiksmas plėtojamas pasibaigus politiniam apartheido režimui Pietų Afrikoje, pasakojama apie jauną gydytoją, atvykusį dirbti į nuošalią ligoninę šalies užkampyje; keliama rasės, moralės ir etikos klausimai, vyrauja terorizmo ir politinių intrigų problematika, būdinga įtemptas siužetas.

Apartheido tematika vyrauja ir romane Apsišaukėlis (The Impostor 2008). Romano Keistame kambaryje (In a Strange Room 2010) naratyvą sudaro 3 savarankiški pasakojimai – kelionių po Europą, Afriką, Indiją atsiminimai, vyrauja žmogaus be namų ir šaknų tematika, autobiografiniai, homoerotiniai motyvai, keliami egzistencinės vienatvės klausimai, būdinga raiškiai, įtaigiai aprašytas gamtovaizdis. Biografiniame istoriniame romane Arktinė vasara (Arctic Summer 2014) pasakojama apie rašytojo E. M. Forsterio sudėtingą gyvenimo laikotarpį (1910–24), kai neišleido nė vienos knygos, tai ir priminimas apie jo nebaigtą romaną Arktinė vasara; vyrauja menininko tapatybės problematika, keliami žmogaus laisvės ir prigimties klausimai, esama aliuzijų į E. M. Forsterio romaną Kelias į Indiją. Romane Pažadas (The Promise 2021, Bookerio premija 2021, lietuvių kalba 2023) politinių įvykių Pietų Afrikoje kontekste pasakojama vienos šeimos istorija, apmąstomos apartheido režimo pasekmės individui, šeimai ir valstybei, keliami rasinės įtampos, religijos ir moralės klausimai; pasakojimui būdinga pasakos, mito, modernistinio romano pasakojimo stilistika (menamoji kalba, sąmonės srautas). Dar parašė pjesių.

Apdovanojimai

Bookerio premija (2021).

1

1231

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką