Dapšių piliakalnis ir gyvenvietė

Dapši pliakalnis ir gyvénvietė, piliakalnis su priešpiliu ir papėdės gyvenviete Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje, prie Dapšių kaimo, Varduvos ir Gūžės santakoje.

Piliakalnis

Piliakalnį, vadinamą Alkos kalnu, iš trijų pusių juosia upelių slėniai, smarkiai nuplovę jo šlaitus. Kyšulio (100 m ilgio ir 15 m aukščio) šiaurrytinėje dalyje yra 45 × 10 m dydžio aikštelė, kurios pietvakarinis pakraštys sutvirtintas apie 1,8 m aukščio ir 14 m pločio (ties pagrindu) pylimu bei apie 1 m gylio ir 2 m pločio (viršuje) grioviu.

Už pylimo ir griovio buvo įrengtas 40 × 20 m dydžio priešpilis, iš pietvakarinės pusės saugomas 1 m aukščio pylimo ir 1 m gylio bei 3 m pločio griovio.

Piliakalnis ir priešpilis apardytas 19 a.–20 a. pradžios kapinaičių. 1974 Istorijos institutas (Lietuvos istorijos institutas) ištyrė (vadovas V. Daugudis) 431 m2 plotą; atliko piliakalnio ištisinį ir priešpilio išilginį pjūvį. Rasta pirmo tūkstantmečio prieš Kristų antros pusės stulpinės konstrukcijos pastato dalis su 4 m pločio gyvenamąja patalpa ir atviru židiniu, lipdytų brūkšniuotu paviršiumi puodų šukių ir gyvulių kaulų, vėlyvesnių laikotarpių – lipdytos brūkšniuotu, lygiu ir grublėtu paviršiumi keramikos, molinių svarelių, žalvarinių papuošalų, geležinis kirvis. Pylimuose aptikta medinių įtvirtinimų liekanų, akmeninių grindinių. Piliakalnis naudotas iki 13 amžiaus.

Papėdės gyvenvietė

Piliakalnio pietinėje ir pietvakarinėje papėdėje yra pirmo tūkstantmečio vidurio–13 a. gyvenvietė (2 hektarai). Joje ištirta 147 m2 plotas, rasta medinės gynybinės užtvaros liekanų, lipdytos ir žiestos keramikos, geležinių peilių, akmeninių galąstuvų, molio tinko, gyvulių kaulų. Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

1329

Alkos kalnas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką