dárbo giñčų komsija, privaloma pirminė institucija, nagrinėjanti darbo ginčus. Darbo ginčų komisijos paplitusios Rytų ir Vidurio Europos valstybėse.

Darbo ginčų komisijos Lietuvoje sudėtis

Lietuvoje darbo ginčų komisijos yra nuolatinės ir veikia prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių (2020 buvo 23 darbo ginčų komisijos). Darbo ginčų komisija sudaroma iš 3 narių – darbo ginčų komisijos pirmininko (skiria vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius iš Valstybinės darbo inspekcijos valstybės tarnautojų, turinčių aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą), profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovų bei jų pakaitinių narių (vardinį sąrašą su priskyrimu konkrečioms darbo ginčų komisijoms tvirtina ir kartą per metus atnaujina vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius, gavęs profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų teikimus). Profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovai – darbo ginčų komisijos nariai – atleidžiami nuo darbo pareigų atlikimo laikotarpiui, per kurį jie dalyvauja darbo ginčų komisijos darbe, o jų darbas apmokamas nustatytais įkainiais.

Darbo ginčo inicijavimas, nagrinėjimas ir sprendimas

Inicijuoti darbo ginčą (kreiptis raštu į darbo ginčų komisiją) gali bet kuris darbo santykių dalyvis, manantis, kad kita santykio šalis pažeidė jo darbo teises, kylančias iš darbo sutarties, įstatymo, kolektyvinės darbo sutarties, darbo tvarkos taisyklių ar kito darbo teisės norminio ar individualaus akto.

Kreiptis į darbo ginčų komisiją reikia per 3 mėnesius nuo tada, kai darbo santykių dalyvis sužinojo ar turėjo sužinoti apie jo teisių pažeidimą, o ginčijant nušalinimą nuo darbo ir darbo sutarties nutraukimą ar kolektyvinės sutarties pažeidimą – per 1 mėnesį. Praleistas prašymo pateikimo terminas gali būti atnaujintas darbo ginčų komisijos sprendimu (atnaujinama praleidimo priežastis pripažinus svarbiomis, bet jei terminas neatnaujinamas, per 1 mėnesį nuo darbo ginčų komisijos sprendimo galima kreiptis į teismą pareiškiant ieškinį dėl darbo ginčo dėl teisės išnagrinėjimo teisme).

Darbo ginčo šalis pateikia darbo ginčų komisijai raštu ar elektroniniu paštu, pasirašiusi elektroniniu parašu, prašymą išnagrinėti darbo ginčą dėl teisės. Darbo ginčas nagrinėjamas dalyvaujant ieškovui, atsakovui bei jų atstovams, o jei šalis buvo tinkamai informuota, bet į posėdį neatvyko, darbo ginčų komisija turi teisę priimti sprendimą jai nedalyvaujant. Darbo ginčų komisijos sprendimas priimamas balsų dauguma, o kai nagrinėja 2 nariai ir jų nuomonės išsiskiria arba bylą nagrinėja tik darbo ginčų komisijos pirmininkas, sprendimą priima pastarasis.

Sprendimas įsiteisėja pasibaigus 1 mėnesio (jei nei viena šalis nesikreipė į teismą) ieškinio pareiškimo teismui terminui. Jei teisme ieškinys priimamas, darbo ginčų komisijos sprendimas neįsigalioja.

Darbo ginčų komisijos sprendimas yra vykdomasis dokumentas, vykdomas Civilinio proceso kodekso (priimtas 2002, įsigaliojo 2003) nustatyta tvarka. Šalių patirtos išlaidos nagrinėjant darbo ginčą komisijoje joms nėra atlyginamos.

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką