David Riesman

Riesman David (Deividas Rsmenas) 1909 09 22Filadelfija 2002 05 10Binghamton, Jungtinių Amerikos Valstijų sociologas, teisininkas. Žydų kilmės.

Išsilavinimas

1931 baigė Harvardo koledžą, 1934 – Harvardo teisės mokyklą.

Pedagoginė ir kita veikla

1935–49 dėstė Niujorko valstybinio universiteto Buffalo ir Kolumbijos universiteto Kolumbijos teisės mokyklose, 1949–58 – Čikagos, 1958–80 – Harvardo universitete; profesorius (1958). 1935–36 dirbo Jungtinių Amerikos Valstijų Aukščiausiajame Teisme.

Konformizmo tyrimai

Veikale Vieniša minia (The Lonely Crowd, su A. Glazeriu ir R. Denney, 1950) tyrė šiuolaikinį konformizmą, teigė, kad po Antrojo pasaulinio karo žmonės Jungtinėse Amerikos Valstijose vis labiau siekia gretimos aplinkos pritarimo, bijo išsiskirti iš kitų bendruomenės narių, nori būti ne tiek gerbiami, kiek mylimi, jiems perdėtai rūpi, ką apie juos galvoja kiti. Atsisakoma savųjų ir perimami bendruomenės gyvenimo tikslai, vertybės, ideologija, pomėgiai, nuostatos; taip susiformuoja gausi, bet vieniša minia, kuri negali patenkinti savo narių bendravimo poreikių, jaučia aplinkinių spaudimą, praranda motyvaciją, stokoja lyderystės dvasios, individualaus savęs suvokimo, žmogiškojo potencialo, savigarbos.

„Akademinė revoliucija“

Veikale Akademinė revoliucija (The Academic Revolution, su Chr. Jencksu, 1969) pabrėžė aukštųjų mokyklų mokslinės tiriamosios veiklos ir disciplinų sugriežtinimo svarbą.

Kiti veikalai

Kiti svarbesni veikalai: Veidai minioje (Faces in the Crowd, su A. Glazeriu ir R. Denney, 1952), Thorsteinas Veblenas: kritinė interpretacija (Thorstein Veblen: A Critical Interpretation 1953), Amerikos švietimo suvaržymas ir įvairovė (Constraint and Variety in American Education 1956), Pokalbiai apie Japoniją: modernizacija, politika ir kultūra (Conversations in Japan: Modernization, Politics, and Culture 1967), Akademinės vertybės ir masinis švietimas (Academic Values and Mass Education, su J. Gusfieldu ir Z. Gamson, 1970), Amžina svajonė: reforma ir eksperimentas Amerikos koledže (The Perpetual Dream: Reform and Experiment in the American College, su G. Grantu, 1978), Apie aukštąjį išsilavinimą: akademinis verslas augančio studentų konsumerizmo eroje (On Higher Education: The Academic Enterprise in an Era of Rising Student Consumerism 1980).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką