degtùkai, mediniai (paprastai drebuliniai) šiaudeliai, kartono ar plaušų plokštelės su galvute iš degamojo mišinio.

Rūšys ir gamybos technologija

atsparūs drėgmei degtukai

Mišinio sudėtyje yra kalio chlorato, kalio dichromato, sieros ar kitos degiosios medžiagos, kaulų klijų, kitų užpildų. Gaminant spalvotų galvučių degtukus dedama šviesių užpildų ir norimos spalvos dažų. Pagal šiaudelių matmenis (priklauso nuo degtukų paskirties) degtukai būna paprastieji (2,2 mm × 2,2 mm skerspjūvio, 42 mm ilgio), židinio (3 mm × 3 mm skerspjūvio, 170 mm ilgio), laužo ar kepsninės (vadinami milžinų degtukai – 8 mm storio, 120 mm ilgio, 50 mm aukščio pjūklinio profilio; dega 5–6 min). Degtukai paprastai gaminami pusiau automatinėse linijose; galvutės formuojamos specialiu automatu: iš pradžių šiaudelių (gaminant milžinų degtukus – plaušo plokščių) galai merkiami į karštą parafiną, paskui į vandeninį degamojo mišinio tirpalą.

Išdžiūvę degtukai (galvutės iki 3,5 % drėgnio, šiaudeliai iki 5–6 % drėgnio) pakuojami į dėžutes. Dėžučių šonai aptepami mase, sudaryta iš raudonojo fosforo, mangano dioksido, polivinilacetatinės emulsijos, malto stiklo. Degtukai uždegami (užsiliepsnoja) braukiant į dėžutės šonus. Yra specialiųjų degtukų – terminiai (labai aukšta liepsnos temperatūra), signaliniai (liepsna spalvota), atsparūs drėgmei, degantys lietuje.

Istorija

Pirmieji degtukai pagaminti 1833 Švedijoje; jie buvo nesaugūs, nes galvučių degamasis mišinys turėjo nuodingo baltojo fosforo. Saugesni (su raudonuoju fosforu) degtukai pradėti gaminti 1847.

Lietuvoje

Lietuvoje degtukus pradėta gaminti 19 a. 5 dešimtmetyje. 1884 veikė 5, 1928 – 6 degtukų fabrikai. 1930 buvo įvestas degtukų gamybos ir prekybos monopolis ir už paskolą perleistas Švedijos degtukų trestui Svenska Tändsticks Aktiebolaget. 1927 šis trestas įkūrė Kaune fabriką ir sutelkė jame visą degtukų gamybą. 20 a. 10 dešimtmečio pabaigoje fabrikas reorganizuotas į akcinę bendrovę Liepsna (veikė iki 2007), kuri gamino ekologiškus degtukus (jų sudėtyje mažiau sieros). 2005 pagaminta apie 133 mln. dėžučių degtukų. Dalis (apie 30 mln. dėžučių) degtukų sunaudota Lietuvoje, kiti – eksportuoti į Lenkiją, Ukrainą, Didžiąją Britaniją, Latviją, Rusiją, Afriką ir kitas šalis.

laužo degtukai

230

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką