Dèlas (Dēlos), Mažásis Délas, Graikijos sala Egėjo jūroje, Kikladų salyne, į pietvakarius nuo Mikonoso salos. Plotas – apie 3,5 km2.

Jau trečiame tūkstantmetyje prieš Kristų čia buvo gyvenvietė. 11 a. pr. Kr. įsikūrė jonėnai. Sala pamažu tapo senovės Graikijos religijos centru; svarbiausia kulto vieta – Apolono šventykla (pasak padavimų, Dele gimė Apolonas ir jo sesuo Artemidė). 478 ar 477–453 pr. Kr. Delo sąjungos centras. 4–1 a. pr. Kr. svarbus prekybos (ypač grūdų ir vergų) centras. 88 pr. Kr. nuniokotas Ponto karaliaus Mitridato VI Eupatoro, 69 pr. Kr. piratų sugriautas miestas neatsigavo.

Nuo 1873 miesto liekanas tiria prancūzų archeologai. Rasta gerai įrengtų gyvenamųjų namų su grindų mozaika ir sienų piešiniais ir Apolono šventyklos (6, 5, 3 a. pr. Kr.) griuvėsiai. Atkasta palyginti gerai išlikusi Procesijų gatvės į šventovę dalis su Liūtų terasos skulptūromis, lobių, votų, t. p. mokyklų, stadiono, hipodromo ir teatro (visi trys iš 3 a. pr. Kr.) liekanų. Dauguma radinių saugoma vietos muziejuje, vertingiausi – Archeologijos muziejuje Atėnuose.

20 a. Delas tapo turizmo centru. Pasaulio paveldo vertybė (1990).

Delo teatro liekanos

Liūtų terasos skulptūros

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką