delfnų terãpija, delfnų asistúojama terãpija, pagalbinis gydymo ir reabilitacijos būdas, kurį taikant dalyvauja delfinai. Suteikiama pagalba neįgaliesiems ar sergantiems tam tikromis ligomis asmenims.

Lemiamu postūmiu tapo Lenkijoje gyvenančio tėvelio, auginančio vaiką su autizmo sutrikimu, skambutis tuometiniam Lietuvos jūrų muziejaus vadovui Aloyzui Každailiui. Žinant apie sėkmingą šios terapijos taikymą pasaulyje, buvo nutarta bendradarbiaujant su vaiko tėvais pradėti užsiėmimus su delfinais. Šie pirmieji užsiėmimai pranoko tėvų lūkesčius: pagerėjo berniuko socialinė elgsena, miegas, susikaupimas ties užduotimis, sumažėjo neigiamų emocijų. Buvo užmegzti mokslinio bendradarbiavimo santykiai su delfinų asistuojamos terapijos pradininku Davidu Nathansonu (Jungtinės Amerikos Valstijos) bei tyrinėtoju Lorenzo von Fersenu (Vokietija). Tai davė postūmį burti mokslinę komandą platesniems tyrinėjimams bei pradėti pirmąjį biomedicininį tyrimą kartu su Klaipėdos universiteto mokslininkais bei Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojais. 2001 delfinų terapija buvo pradėta taikyti Lietuvoje.

delfinų asistuojamos terapijos užsiėmimas

Poveikis

Pradėjus delfinų asistuojamos terapijos užsiėmimus, imta tyrinėti delfinų teikiamą naudą ir praktinius užsiėmimus grįsti moksliniais faktais, kurti metodikas bei ieškoti veiksmingiausio terapinio modelio. Tokiu būdu pirmojoje mokslinėje grupėje buvo nutarta, kad delfinai dėl savo aukšto socialinio iniciatyvumo bei žaidybinės elgsenos galėtų turėti teigiamą poveikį vaikų su autizmo sutrikimu psichosocialinei elgsenai. 2003–06 buvo atliktas pirmasis mokslinis biomedicininis tyrimas Delfinų terapijos įtaka vaikų su autizmo sutrikimu psichosocialinei reabilitacijai.

delfinai

Tyrimas patvirtino, kad delfinų asistuojama terapija turėjo teigiamą poveikį daugiau kaip 80 % joje dalyvavusių vaikų. Mokslinio tyrimo rezultatai buvo pristatyti Lietuvos bioetikos komitetui, o po šio tyrimo pradėtos tyrinėti įvarios delfinų asistuojamos terapijos poveikio kryptys – poveikis šeimų vidinei darnai, žmogaus su negalia motorinėms funkcijoms, sensorikai, psichoemocinei ir psichosocialinei sferai. 2019 apsilankyta Jungtinėse Amerikos Valstijose West Palm Beache įsikūrusiame Hipokrato sveikatos institute (angl. Hippocrates Health Institute). Jame buvo skaitomos paskaitos apie delfinų asistuojamą terapiją, Lietuvos mokslininkų atliktus mokslinius tyrimus bei dalyvaujama praktikumuose konsultuojant klientus tarpdisciplininėje komandoje, t. p. aptartos tolesnio bendradarbiavimo galimybės plečiant Delfinų terapijos centro veiklą. 2013 delfinų asistuojama terapija įteisinta Sveikatos apsaugos ministerijos.

Kaip vyksta delfinų asistuojama terapija

Delfinų asistuojama terapija trunka 2 savaites, per jas terapiniai užsiėmimai vyksta nuo pirmadienio iki penktadienio. Terapiniai užsiėmimai vyksta vandenyje, klientas privalo dėvėti hidrokostiumą. Jis nemokamai suteikiamas Delfinų terapijos centre. Išskirtiniais atvejais, kai klientas yra labai mažo ūgio (pvz. žemesnis kaip 90 cm), galima dalyvauti ir su savo atsivežtu hidrokostiumu. Klientui bendraujant su delfinais vandenyje, šeimos nariai gali stebėti visą procesą už stiklo sienelės šalia baseino. Su klientu dirba tik savo srities profesionalai, t. y., medicininį ar socialinį išsilavinimą turintys specialistai. Gyvūno gerovę užtikrina terapiniame užsiėmime dalyvaujantis biologas. Vienam klientui yra organizuojama 10 užsiėmimų su delfinais, 6 papildomi užsiėmimai (judesio, sensorinės integracijos, dailės, muzikos ir panašiai) pagal poreikį bei konsultacijos.

delfinų asistuojamos terapijos užsiėmimas

3201

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką