Demokritas

Demokrtas, Demokritas Abderietis (Dēmokritos Abdēritēs) apie 460 pr. Kr.Abderai apie 360 pr. Kr.?, senovės graikų filosofas.

Atomizmas

Išplėtojo Leukipo atomų mokslą. Pasak jo, gyvosios būtybės turi sielas ir tuo skiriasi nuo negyvųjų. Žmonių sielos sudarytos iš tobulesnių, rutulio formos, atomų. Jos patvaresnės už kūną, tačiau mirtingos. Dievus taip pat sudaro atomai.

Pažinimo teorija

Demokritas juslinį suvokimą skyrė nuo grynojo mąstymo. Anot jo, įvairios daiktų savybės juslėmis suvokiamos todėl, kad daiktai nuolat spinduliuoja juos sudarančius atomus, kurie susidūrę su jutimo organais sukelia pojūčius. Pažinimas prasideda nuo juslinio suvokimo, tačiau toks tikrovės vaizdas yra neaiškus ir nepatikimas. Tikrovės prigimtį, anot Demokrito, galima pažinti tik protu.

Determinizmas

Pasaulyje viskas yra griežtai determinuota, o tai, kas vadinama laisvais poelgiais ar atsitiktinumu, yra tik įvykiai, kurių priežastys nežinomos.

Demokritas manė, kad egzistuoja daugybė pasaulių, kurių vieni tik atsiranda, kiti nyksta.

Gėrio samprata

Aukščiausiu gėriu ir žmogaus gyvenimo tikslu laikė ramybę (eutymia). Ji pasiekiama, kai po filosofinių apmąstymų atsikratoma mirties baimės ir išsivaduojama nuo aistrų.

Politinės pažiūros

Laikėsi požiūrio, kad geriausia valstybės valdymo forma yra demokratija, kurios pagrindą siejo su piliečių doriniu ugdymu.

Veikalai

Diogenas Laertietis pateikė Trasilo (1 amžius) sudarytą Demokrito darbų sąrašą Corpus Democriteum (70 veikalų; nė vienas jų neišliko). Demokrito darbų fragmentų lietuvių kalba paskelbta 1977.

L: B. Vic Demokritas Vilnius 1983.

1076

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką