Dennis Parnell Sullivan

Sullivan Dennis Parnell (Denisas Parnelis Sãlivanas) 1941 02 12Port Huron (Mičigano valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų matematikas. Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos (1983), Amerikos menų ir mokslų akademijos (1991) narys. Dr. (1966).

Išsilavinimas ir veikla

1963 baigė Rice universitetą. Stažavo ir dirbo Warwicko, Kalifornijos Berkeley universitetuose, Masačusetso technologijos institute. 1974–96 Svarbiausių mokslinių tyrimų instituto (Institut des Hautes Études Scientifiques) Bures‑sur‑Yvette profesorius. 1981–96 dar dėstė ir Niujorko miesto universitete. Nuo 1996 dirbo Niujorko valstybiniame universitete Stony Brooke. Amerikos matematikų sąjungos viceprezidentas (1990–93).

Mokslinė veikla

Kartu su kitais sukūrė racionalią homotopijos teoriją. Jo realių ir racionalių homotopijų tipų teorija, pagrįsta diferencialinėmis formomis, buvo plačiai pritaikyta, pvz., sudėtingų algebrinių atmainų topologijai. 8 dešimtmečio pabaigoje D. P. Sullivanas pradėjo tyrinėti dinaminių sistemų problemas, kurios yra taško, judančio geometrine erdve, tyrimas ir pagrindinė chaoso teorijos dalis. Jo darbas sujungė dinamines sistemas ir algebrinę topologiją taip, kaip dar niekada nebuvo padaryta. 1985 įrodė 60 m. senumo spėjimą, kad taškai, judantys per sudėtingas dinamines sistemas fraktalų modeliais, galiausiai grįžta į pradinį tašką, o ne klaidžioja be galo. Paskelbė daugiau kaip 130 mokslinių straipsnių.

Dennis Parnell Sullivan

Apdovanojimai

Abelio premija (2022).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką