Fossey Dian (Diana Fòsi) 1932 01 16San Francisco (Kalifornijos valstija) 1985 12 26Ruanda, Jungtinių Amerikos Valstijų primatologė ir gamtos apsaugos aktyvistė. Dr. (1974). Žinoma dėl savo visapusiškų kalninių gorilų elgesio ir gyvenimo būdo tyrimų.

D. Fossey su kalnine gorila Vulkanų nacionaliniame parke Ruandoje

Studijavo ergoterapiją San Chosė valstijos koledže ir jį baigė 1954. Vėliau kelerius metus dirbo ergoterapeute vaikų ligoninėje Lousville. 1963 išvyko į Rytų Afriką, kur susitiko su L. S. B. Leakey ir pirmą kartą susipažino su kalninėmis gorilomis. Po kelionės D. Fossey grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas, bet 1966 L. S. B. Leakey įtikino ją grįžti į Afriką ir tyrinėti kalnines gorilas jų natūralioje buveinėje. Šiuo tikslu ji 1967 įkūrė tyrimų centrą Karisoke ir pradėjo atsiskyrėlišką gyvenimą Ruandoje. Toks gyvenimo būdas leido jai atlikti išsamius kasdienius Ruandos gorilų stebėjimus; kartu su J. Goodall ir B. M. Galdikas sudarė Leakey angelų grupę. 1970–74 studijavo Darwino koledže (Kembridžo universitetas). Pradėjusi tyrimus Virungos parke Konge, po kiek laiko saugumo sumetimais persikėlė į Ruandą, kurioje praleido 20 metų. Čia D. Fossey aktyviai rėmė aplinkosaugos projektus, aktyviai ir griežtai kovojo su brakonieriavimu, nekontroliuojama turizmo plėtra ir skleidė žinias apie gorilas kaip protingus gyvūnus.

Jos pastangos padėjo sustabdyti kalninių gorilų populiacijos mažėjimą. 1981–83 skaitė paskaitas Cornellio universitete. 1983 savo stebėjimus aprašė knygoje Gorilos rūke (Gorillas in the Mist), kuria remiantis 1988 sukurtas tokio paties pavadinimo filmas. 1885 12 26 D. Fossey buvo nužudyta (aplinkybės iki šiol neišaiškintos) nuošaliame kalnų namelyje Ruandoje.

D. Fossey kapas Karisoke. Šalia palaidoti jos draugai – kalninės gorilos

1390

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką