Queloz Didier Patrick (Didjė Patrikas Kelò) 1966 02 23Ženeva, Šveicarijos astronomas. Dr. (1995).

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

1988 baigė Ženevos universitetą ir nuo 2000 dirba jame. Nuo 2013 dar ir Kembridžo universiteto Cavendisho laboratorijos profesorius.

D. P. Queloz vardu pavadintas asteroidas nr. 177 415.

Mokslinė veikla ir atradimai

Svarbiausios mokslinių tyrimų sritys – dvinarių žvaigždžių statistinės charakteristikos, egzoplanetų tyrimai. Kartu su kitais sukūrė naują spektrometrą ELODIE ir pagerino radialinių greičių tikslumą iki 15 m/s (tai leido tiksliau charakterizuoti žvaigždžių ir planetų sistemas). Spektrometras ELODIE buvo naudojamas patikrinti, ar antrinis sistemos objektas yra rudoji nykštukė, ar galimai planeta milžinė.

Egzoplanetų tyrimai

Naudodami spektrometrą ELODIE D. P. Queloz ir M. G. É. Mayoras 1995 patvirtino, kad aplink Pegaso 51 žvaigždę skrieja Jupiterio dydžio planeta Pegasas 51b, kuri vėliau buvo priskirta karštųjų Jupiterių klasei. Tai buvo pirmoji atrasta egzoplaneta, skriejanti aplink pagrindinės sekos žvaigždę. Šis atradimas davė pradžią aktyviai egzoplanetų prie kitų žvaigždžių paieškai. Vėliau D. P. Queloz bendradarbiavo su Didžiosios Britanijos mokslininkų grupe, dirbančia projekte WASP (angl. Wide Angle Search for Planets – plataus masto planetų paieška), padėdamas jiems spektroškopiškai patvirtinti tranzitų būdu atrastas egzoplanetas. T. p. dalyvavo kosminio teleskopo CoRoT (angl. Convection, Rotation and planetary Transits – konvekcija, sukimasis ir planetų tranzitas) projekte ir 2011 padėjo patvirtinti pirmos uolėtos planetos COROT-7b atradimą.

Didier Patrick Queloz

D. P. Queloz dalyvauja Naujos kartos tranzitų apžvalgos projekte (angl. Next Generation Transit Survey) bei vadovauja CHEOPS projekto, kurio tikslas į Žemę panašių planetų paieška, mokslinei grupei.

D. P. Queloz 2019, apibendrindamas savo atradimus astronomijoje, numatė, kad nežemiška gyvybė bus atrasta per ateinančius 30 metų.

Apdovanojimai

Nobelio fizikos premija (2019, su M. G. É. Mayoru ir Ph. J. E. Peeblesu).

3203

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką