baltasis diktonas

baltasis diktonas

diktònas (Dictamnus), rūtinių (Rutaceae) šeimos augalų gentis. 6 rūšys. Savaime auga Europoje, Azijoje.

Daugiametis, 40–90 cm aukščio augalas. Visas augalas apaugęs liaukiniais plaukeliais. Stiebas tvirtas, status. Lapai pražanginiai, neporomis plunksniški, atskiri lapeliai lancetiniai, karbuoti. Žiedai netaisyklingi, apie 3 cm skersmens, balti, purpuriniai arba rožiniai, susitelkę į kekes. Vaisius – trumpakotė dėžutė. Sėklos apie 4 mm ilgio, kiaušinio formos, juodos ir blizgančios.

Nuodingas, žydėdamas išskiria eterinių aliejų, todėl maloniai kvepia citrina ir cinamonu. Karštomis vasaros dienomis augalo eteriniai aliejai garuoja ir nuo atviros ugnies gali užsiliepsnoti ir degti keletą dienų, nesukeliant pačiam augalui jokios žalos.

Medicinoje vartojami diktono žiedynstiebiai, lapai ir šaknų žievė. Pasižymi antihelmintinėmis, antispazminėmis, diuretinėmis savybėmis, vartojami virškinimo sutrikimams, odos ligoms gydyti

Dekoratyviniais tikslais auginamas baltasis ir kaukazinis diktonai.

Baltasis diktonas (Dictamnus alba) 60 cm aukščio, žiedai balti, kvapūs. Žydi birželio–liepos mėnesį. Kaukazinis diktonas (Dictamnus caucasicus) yra 80 cm aukščio, žiedai tamsiai rožiniai. Lapai smulkesni negu baltojo diktono. Žydi liepos mėnesį.

Augalai dažniausiai dauginami sėklomis. Gali būti dauginamas ir dalijant kerą anksti pavasarį ar rudenį, bet dėl šaknų jautrumo sunkiai prigyja.

2023

-degantis krūmas; -liepsnojantis krūmas; -ugninis augalas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką