Dominium Maris Baltici (lot. viešpatavimas Baltijos jūroje), terminas, apibūdinantis 16 a. vidurio–18 a. pradžios kovas dėl vyravimo Baltijos jūros regione. Tarp Švedijos, Danijos, Rusijos, Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (nuo 1569 Abiejų Tautų Respublika) vyko kova dėl Rusijos siekių gauti priėjimą prie Baltijos per Livoniją, tarpusavyje varžėsi Danija ir Švedija. Skiriami keturi kovos dėl įsitvirtinimo Baltijos jūros regione etapai.

Pirmajame etape per Livonijos karą (1558–83) Abiejų Tautų Respublika prisijungė didžiąją Livonijos dalį, Švedija – Šiaurės Estiją su Talinu bei Ingriją (Rusijos valdytą pajūrio ruožą ties Nevos žiotimis). Po 1590–95 karo Rusija Ingriją atgavo, 1609 vėl jos neteko, o 1703 galutinai prisijungė.

Antrajame etape po Lenkijos ir Lietuvos valstybės–Švedijos karo (1600–29) dėl Baltijos rytinių pakraščių, ypač dėl Livonijos, Altmarko paliaubų sutartimi Švedijai atiteko Livonijos dalis į šiaurę nuo Dauguvos (su Ryga), ji gavo 6 m. valdyti Elbingo, Braunsbergo (lenkiškai Braniewo), Piliavos ir Klaipėdos uostus. Po Trisdešimties metų karo (1618–48) ėmusi kontroliuoti ne tik Baltijos, bet ir Šiaurės jūros svarbius uostus, Švedija tapo Europos didžiąja valstybe.

Trečiajame etape po 1655–60 Šiaurės karo (Švedija kariavo su Abiejų Tautų Respublika ir Danija, į karą įsitraukė ir Rusija, Austrija, Brandenburgas, Transilvanija, Olandija) Švedija išlaikė visas valdas Baltijos jūros pietinėje pakrantėje, bet neįgijo naujų teritorijų, jai atiteko tik Skåne – Danijos žemės Skandinavijos pusiasalio pietinėje dalyje.

Ketvirtajame etape po 1700–21 Šiaurės karo (Švedija kariavo su Rusija, Danija, Saksonija, Abiejų Tautų Respublika, Hannoveriu ir Prūsija) Nystado taikos (1721) sutartimi Švedija užleido Rusijai Estiją ir Latviją į šiaurę nuo Dauguvos (be Latgalos), Ingriją ir dalį Karelijos, Prūsijai – dalį Pomeranijos. Švedija atgavo Rusijos užimtą Suomiją, tačiau pralaimėjusi karą prarado didžiosios valstybės statusą. Gavusi platų priėjimą prie Baltijos jūros su patogiais prekybai uostais, jos rytinėse pakrantėse įsitvirtino ir didžiąja valstybe tapo Rusija.

2803

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką