drakònas (gr. drakōn – slibinas, gyvatė), mitinė būtybė. Laikytas dievams priešiškų galių simboliu, blogio įsikūnijimu, sietas su požemio pasauliu, mirtimi, t. p. gyvybinėmis galiomis. Minimas senovės egiptiečių, babiloniečių, semitų, senovės graikų, senovės germanų, japonų ir kituose mituose. Juose pasakojama apie dievų (Seto, Marduko, Dzeuso) kovas su drakonu. Babiloniečių mituose drakonas įkūnija naikinančius pavasario potvynius, pirminį tvaną. Drakonas dažniausiai vaizduojamas įvairių gyvūnų pavidalu – gyvatės, driežo, slibino arba kaip mišri būtybė.

Drakonas kinų mitologijoje

Kinų mitologijoje drakonas – būtybė, gyvenanti upėse, ežeruose arba skraidanti padangėse. Laikytas lietaus dievybe, sietas su dangiška parama, vaisingumu. Yra dangaus, veiklumo, vyriškumo ir imperatoriškosios galios simbolis. Senovės Kinijos kosmogoniniuose mituose išskiriami šie drakonai: dangiškasis (Tienas), saugantis dievų buveines, dvasinis (Šenas), valdantis lietų ir vėjus, paslėptų lobių (Fu Cangas), žemės (Ti), valdantis vandens kelius. Svarbiausi – Šenas ir Ti, jie tapo valdovais. Drakonas vaizduojamas kaip keturkojė gyvatė, dažniausiai besparnė, raguota, su iltimis ir didelėmis akimis.

Devynių Drakonų siena (Dziulongbi; 14 a.), dekoruota glazūruotomis plytelėmis (Datongas)

2781

drakonas

Drakonas krikščionybėje

Krikščionybėje – blogio simbolis, velnio įsikūnijimas. Senajame Testamente minima, kad drakonas trukdo Dievui kurti, pragaro vartai dažnai apibūdinami kaip drakono nasrai. Krikščionių mene vaizduojamas kaip velnias. Simbolizuoja nykstančias senovės religijas, nugalėtą blogį (pamintas po Švč. Mergelės Marijos kojomis, ietimi persmeigtas arkangelo Mykolo ar šventojo Jurgio).

Drakonas lietuvių tautosakoje

Lietuvių tautosakoje – antgamtinė būtybė, žmogui priešiškas gamtos gaivalas. Vadinamas slibinu, smaku. Dažniausiai minimas stebuklų pasakose (Dvylikagalvis smakas ir karalaitis, Trys vandenų karaliai). Gyvena vandenyje arba urve, turi 3, 6, 9 arba 12 galvų. Slibiną nugali tik ypatingos jėgos žmonės, kartais jiems padeda žvėrys, paukščiai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką