dronu pristatoma siunta Birštone

drònas (D – angl. dynamically – dinamiškas; R – angl. remotely – nuotoliniu būdu; O – angl. operated – eksploatuojamas; N – angl. navigational – navigacinis; E – angl. equipment – įrenginys), bepilòtis órlaivis, bepilòtė skraidỹklė, autonomiškai arba nuotoliniu būdu valdomas orlaivis be įgulos. Pradėti kurti 20 a. pradžioje ir buvo skirstomi į kovos ir žvalgybos orlaivius, t. p. vienkartinius ir daugkartinius. Naudoti išskirtinai kariniams tikslams. Plačiąja prasme bepiločiams orlaiviams priskiriamos ir įvairios paskirties valdomosios raketos. Bepilotis orlaivis turi tam tikrą intelektą ir puikias eksploatavimo savybes. Pvz., Jungtinių Amerikos Valstijų bepiločio orlaivio SL-327 skrydžio greitis 150 km/h, sparnų ilgis 1,5 m; pakibęs vietoje gali saugoti teritoriją, o turėdamas judėjimo detektorių ir ginklus – budriai saugoti valstybės sieną ir atakuoti bet kurį judantį taikinį. Jungtinių Amerikos Valstijų bepilotis orlaivis Predator iki 20 valandų gali kontroliuoti 600 km teritoriją; buvo naudojamas Bosnijoje.

bepilotis orlaivis Predator

dronas Dji Phantom 2 su skaitmenine kamera Go Pro

Nuo 21 a. pradžios pradėjo populiarėti kitose srityse, ypač pramogų versle, televizijoje. Dronus galima suskirstyti atsižvelgiant į panaudojimą (pvz., civiliniai, komerciniai), t. p. pagal besisukančių menčių sraigtų skaičių, vaizdo kameros tipą, svorį arba pakilimo aukštį ir kita. Svarbu paminėti, kad dronai padeda optimizuoti darbus autonomiškai vykdydami užduotis. Pvz., Lietuvos policija jau dabar diegia dronų naudojimą automobilių avarijoms užfiksuoti. Įvykio vietoje dronas užprogramuojamas autonomiškai nuskenuoti apibrėžtą lokaciją. Visi duomenys sukeliami į programą, apdorojami ir pateikiamas 3D žemėlapis, kuriame galima pamatuoti atstumus išvengiant žmogiškosios klaidos bei sutaupant laiko. Vienas populiaresnių dronų panaudojimo būdų, aktualus daugelyje šalių – dronų pasirodymas (angl. drone show), jam vykstant dronai pakeičia fejerverkus. Tai sinchroninis didelio dronų skaičiaus pasirodymas oro erdvėje, kai sukuriamos įvairios judančios formos, figūros.

Populiarėja siuntų pristatymas naudojant dronus. 2020 07 Lietuvoje užfiksuotas pirmasis bandymas pristatyti pašto siuntą dronu, jo metu buvo pasiektas Lietuvos rekordas. Bepiločiu orlaiviu pašto siunta pristatyta 5,3 km atstumu (projektą įgyvendino bendrovės Logistiniai projektai ir Leadas).

Sparčiai augant dronų rinkai griežtėja dronų naudojimo reglamentas. Nuo 2021 dronų naudojimas pradėtas skirstyti į 3 kategorijas: atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją. 95 % dronų naudotojų patenka į pirmąją – atvirąją – skrydžių kategoriją, joje dronai skirstomi į papildomas subkategorijas. Dažniausiai draudžiama dronais skristi virš žmonių minios aukštesniame nei 120 m aukštyje, skristi šalia oro uostų, fotografuoti arba filmuoti žmones be jų leidimo ir kita.

mikrodronas

dronas Multirotor RC

3245

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką