Džaraš (Jarash, Džarãšas), Jerash (Džerãšas), miestas Jordanijos šiaurėje, apie 50 km į šiaurę nuo Amano; muchafazos centras. 50 745 gyventojai (2015 surašymo duomenys). Automobilių magistralės ir geležinkeliai į Amaną, Damaską (Sirija). Amatų ir prekybos centras. Turizmas.

Istorija

Apie 4 a. pr. Kr. pabaigą Antiochas I Soteras įkūrė Gerasos miestą (dar vadintas Antiochija prie Aukso upės). Per I Sirijos karą miestą užėmė Egipto karalius Ptolemajas II Filadelfas. 102 pr. Kr. užkariavo Judėjos karalius Aleksandras Janėjas. Nuo 63 pr. Kr. priklausė Romai (Sirijos provincijai). Per 31–30 žemės drebėjimą sugriautas. Atstatytas ir 75 po Kr. aptvertas gynybine siena. 1–3 a. pastatyta šventyklų, po Romos imperatoriaus Hadriano apsilankymo (apie 130) – triumfo arka (139), apie 191 buvo įrengtas nimfėjus. 4 a. tapo krikščionybės centru. Per 746 žemės drebėjimą miestas sugriautas.

Išliko įvairių statinių (su kolonomis ir be jų) griuvėsių, gatvių kolonadų ir grindinių, vandens kanalizacijos įrenginių. Rasta aikštės (forumo), triumfo arkos, 3000 vietų amfiteatro (1 a.), Artemidės (miesto globėjos) ir Dzeuso šventyklų (1–3 a.), pirčių, 13 krikščionių bažnyčių (5–7 a.), gynybinių sienų, hipodromo liekanų, statulų, mozaikų, lentelių su rašmenimis (apie 150 iššifruota). Dabartinis Džarašas yra senojo miesto rytinėje dalyje.

Gerasa

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką