Ito Džinsai (Jinsai Itō, Džinsajis Ìtas) 1627 08 30Kioto 1705 04 05Kioto, japonų filosofas. Vienas įtakingiausių Tokugavų periodo neokonfucianizmo mąstytojų.

Išsilavinimas ir veikla

Kilęs iš pirklių luomo, mokėsi privačiai konfucianizmo ir kinų kalbos, buvo Džu Si mokymo sekėju. Apie 1655 tapo atsiskyrėliu, pradėjo studijuoti budizmą ir daoizmą. 1662 įkūrė savo filosofinę mokyklą Kogido. Po D. Ito mirties mokyklos vadovu tapo jo sūnus Togai Ito (1670–1736).

Idėjos

Supratęs, kad Džu Si spekuliatyvi filosofija yra nepraktiška ir neatitinka kasdienės dorovės, D. Ito ėmė labiau gilintis į Konfucijaus ir Mengdzi filosofinių terminų (Dangaus, kelio, dvasios ir kitų) prasmę ir sukūrė savo neokonfucianistinės filosofijos mokymą. Kitaip nei Džu Si, D. Ito atmetė racionalaus principo li ir materialios jėgos či dualizmą, teigė, kad visuose daiktuose yra tik vieninga pirminė materiali jėga. Neigė žmogaus prigimties gerumą, manė, kad gerumas pasiekiamas per kasdienes pastangas ir darbus, pabrėžė natūralių žmogaus emocijų (jose įžvelgė dorovės ištakas) svarbą. Žmogaus protą suprato ne kaip nejudrų esinį, bet kaip aktyvų gebėjimą.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Prierašas prie Bo Dziui rinktinių raštų (1704), Žodžių prasmė veikaluose „Lun ju“ ir „Mengdzi“ (1705), Vaikų klausimai (1705), Nusistovėjęs veikalo „Didysis mokymas“ tekstas (1705).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką