ekonòminė geogrãfija, visuomeninės geografijos šaka, tirianti išteklių, gamybos, transporto, paslaugų ir vartojimo teritorinę organizaciją, ekonominių sistemų formavimąsi ir ekonominių procesų erdvinius ryšius sistemoje gamta–žmogus–ūkis. Tyrimų kryptys: ūkio ugdymo gamtinės ir socialinės prielaidos, atkirų ūkio elementų išdėstymo principai ir juos lemiantys veiksniai, pirmaujančių ir atsilikusių regionų tarpusavio sąveika; pasaulio ekonominių sistemų erdviniai ryšiai, jų priežastys ir padariniai; ekonomikoje veikiančių visuomeninių grupių, darbo išteklių, konkurencijos, rinkų, diskriminacijos, naujų technologijų įtaka teritoriniam ūkio šakų ir gamybų išdėstymui. Ekonominė geografija glaudžiai siejasi su socialine ir politine geografija, geoekonomika, ekonomika.

Iki 20 a. 7 dešimtmečio sovietinio bloko šalyse ekonominė geografija buvo traktuojama kaip gamybinių kompleksų (gamybinių jėgų) ir įvairių ūkio šakų išdėstymo mokslas. Vakarų šalyse ekonominė geografija buvo labiau plėtojama kaip teritorinių rinkų geografija.

Lietuvoje ekonominė geografija, kaip akademinė diciplina, 18 a. pradėta dėstyti Vilniaus universitete, įtraukta į mokyklų programas. 20 a. 3–4 dešimtmetyje ekonominė geografija dėstyta Lietuvos universitete ir Vytauto Didžiojo Universitete. Pirmuosius ekonominės geografijos lieuviškus vadovėlius ir ekonominės geografijos mokslinius straipsnius parašė K. Pakštas. Mokyklinę ekonominę geografiją plėtojo P. Šinkūnas, S. Tarvydas. Sovietų okupacijos metais ekonominės geografijos tyrimus darė Vilniaus Universitetas (Ekonominės istorijos ir geografijos katedra), Vilniaus pedagoginis institutas, LSSR mokslų akademijos Geografijos skyrius, vėliau Geografijos institutas; buvo rengiamos Lietuvos, Latvijos ir Estijos ekonomistų ir ekonominės geografijos specialistų mokslinės konferencijos. Išleistas ekonominės geografijos veikalas Lietuvos TSR ekonominė geografija (1957). Parengta ekonominės geografijos žemėlapių Lietuvos TSR atlasui (1981). Ekonominės geografijos tyrimai ir studijos vyksta Vilniaus universitete, Klaipėdos universitete, Lietuvos edukologijos universitete, Gamtos tyrimų centro Geologijos ir geografijos institute. Mokslo darbų iš ekonominės geografijos yra parašę R. Baubinas, V. Brazauskas, I. Bražukienė, D. Burneika, P. Kavaliauskas, J. Kunčina, V. Lastas, I. Mačiulytė, A. Stanaitis, S. Stanaitis, S. Vaitekūnas, J. Zagorskis ir kiti.

2764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką