Ekonominės savitarpio pagalbos taryba

Ekonòminės savtarpio pagálbos tarýba (anglų kalba Council of Mutual Economic Assistance, rusų kalba Sovet ekonomičeskoj vzaimopomošči), socialistinių šalių ekonominio bendradarbiavimo ir integracijos organizacija, veikusi 1949–1991.

Organizacija įsteigta kaip ekspansionistinis atsakas į Marshallo planą ir prasidėjusią Vakarų Europos šalių ekonominę integraciją. Steigimo sutartį pasirašė Bulgarija, Čekoslovakija, Lenkija, Rumunija, SSRS ir Vengrija. Vėliau į Ekonominės savitarpio pagalbos tarybą įstojo Albanija (1949, sustabdė dalyvavimą 1961), Vokietijos Demokratinė Respublika (1950, narystė nutrūko 1990 Vokietijai susivienijus), Mongolija (1962), Kuba (1972), Vietnamas (1978). 1964 asocijuotąja nare tapo Jugoslavija. Ekonominės savitarpio pagalbos tarybos darbe dalyvavo Afganistanas, Angola, Etiopija, Jemenas, Laosas, Kinija, Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika, Mozambikas, Nikaragva.

Ekonominės savitarpio pagalbos organizacijos būstinės pastatas Maskvoje (1970)

Ekonominės savitarpio pagalbos tarybos svarbiausios institucijos: sesijos (šauktos kasmet vis kitos šalies narės sostinėje), vykdomasis komitetas (įkurtas 1962), sekretoriatas (Maskvoje) ir daugiau kaip 20 nuolatinių komisijų.

Ekonominės savitarpio pagalbos sesija Maskvoje (1950)

Iš pradžių Ekonominės savitarpio pagalbos taryba mažai padėjo socialistinio bloko ekonominei plėtrai. 1959 pradėjus veikti naujiems įstatams pagrindinis dėmesys skirtas šalių ekonominei ir techninei kooperacijai, bendradarbiavimui užsienio prekybos srityje ir nacionalinių ekonominių planų derinimui. 1975 priimtas bendrų pramoninių projektų daugiašalis planas. Keletas planų ir projektų buvo atmesta nepritarus Vokietijos Demokratinei Respublikai ir Rumunijai (šios šalys stengėsi laikytis nepriklausomos politikos). Ekonominės savitarpio pagalbos taryba pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Suomija (1973), Iraku ir Meksika (1975).

20 a. 8 dešimtmetyje nepavykus deryboms su Europos Ekonomine Bendrija Ekonominės savitarpio pagalbos tarybai priklausančios šalys Jugoslavijos pavyzdžiu stengėsi plėtoti dvišalius ekonominius ryšius su Vakarų Europos šalimis. 1988 Liuksemburge pasirašyta Europos Ekonominės Bendrijos ir Ekonominės savitarpio pagalbos tarybos bendra deklaracija, 1990 – Europos Ekonominei Bendrijai ir Ekonominės savitarpio pagalbos tarybai priklausančių Europos šalių prekybos ir bendradarbiavimo dvišalės sutartys. Įvykus politiniams pokyčiams Rytų Europoje ir suirus SSRS Ekonominės savitarpio pagalbos taryba likviduota.

ESPT; COMECON; SEV

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką