elektròninis pãrašas, duomenys, kurie įterpiami, prijungiami ar logiškai susiejami su kitais duomenimis šių autentiškumui patvirtinti ir (ar) pasirašančiam asmeniui identifikuoti.

Bendrieji požymiai

Elektroninis parašas formuojamas ir tikrinamas naudojant asimetrinio šifravimo priemones (duomenims užšifruoti naudojamas vienas raktas, dešifruoti – kitas). Elektroninio parašo naudojimas susideda iš dviejų dalių: Elektroninio parašo sukūrimo (atlieka siuntėjas) ir elektroninio parašo tikrinimo (atlieka gavėjas). Elektroninis parašas pripažįstamas saugiu, jei atitinka šiuos reikalavimus: yra vienareikšmiškai susietas su pasirašančiu asmeniu, leidžia identifikuoti pasirašantį asmenį, sukurtas priemonėmis, kurias pasirašantis asmuo gali tvarkyti tik savo valia, susijęs su pasirašytais duomenimis taip, kad nustatomas bet koks šių duomenų pakeitimas. Saugus elektroninis parašas, sukurtas saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintas galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu, elektroniniams duomenims turi tokią pat teisinę galią kaip ir parašas rašytiniuose dokumentuose ir teisme leistinas kaip įrodinėjimo priemonė.

Reglamentavimas

Pasauliniu mastu elektroninio parašo naudojimą reglamentuoja Jungtinių Tautų komisija tarptautinės prekybos teisės klausimais (UNCITRAL), Europoje – 2014 įsigaliojęs Europos Parlamento ir Europos Tarybos reglamentas dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje (pakeitė 1999 direktyvą dėl Bendrijos elektroninių parašų reguliavimo sistemos). Juo siekiama sudaryti galimybę naudoti elektroninius parašus ir prisidėti prie jų teisinio pripažinimo, nustatomas elektroninių parašų ir tam tikrų sertifikavimo paslaugų, elektroninio parašo ilgalaikės apsaugos teisinis reguliavimas.

Elektroninis parašas Lietuvoje

Lietuvoje elektroninio parašo naudojimą reglamentuoja Elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatymas (2018, iki tol – Elektroninio parašo įstatymas, 2000). Jis numato elektroninio parašo, elektroninio spaudo, elektroninės laiko žymos ir patikimumo užtikrinimo paslaugų teisinę galią, patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjų ir naudotojų pareigas, kvalifikuotų elektroninio parašo, elektroninio spaudo ar interneto svetainės tapatumo nustatymo sertifikatų galiojimo sustabdymo ir galiojimo atšaukimo sąlygas ir tvarką, patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjų priežiūrą.

Elektroninio parašo patikimumo užtikrinimo priežiūros funkcijas atlieka Vyriausybės įgaliota institucija (Ryšių reguliavimo tarnyba).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką