elektrotèchnika (elektro… + gr. technikos – meniškas, meistriškas < technē — menas, amatas, mokėjimas), mokslo ir technikos šaka, susijusi su elektromagnetinių reiškinių tyrimu ir taikymu. Šiuolaikinės elektrotechnikos raidos svarbiausios kryptys yra energetinė (plėtojama pramonės elektronika, elektros energetika, kuriama ir tobulinama elektros mašinos, aparatai, pavaros) ir informacinė (radiotechnika, ryšių technika, skaičiavimo technika, automatinis reguliavimas ir valdymas). Be to, šios sritys susipynusios tarpusavyje ir su kitais mokslais, pvz., automatinis reguliavimas ir valdymas priklauso ne tik informacinei, bet ir energetinei elektrotechnikos krypčiai, mechatronika yra mechanikos ir elektronikos derinys. Daugelis šių sričių tapo atskiromis technikos, ir ne tik jos, šakomis. Pvz., iš skaičiavimo technikos išsirutuliojo informatika, kuri apima visas žmonių veiklos sritis.

Istorija

Keletą tūkstantmečių iki 19 a. antros pusės elektrotechnika buvo tik elektrinių ir magnetinių reiškinių stebėjimas, vėliau ir sistemingas tyrimas. 19 a. pabaiga ir 20 a. pradžia yra elektrotechnikos plėtros pradžios laikotarpis. Elektrotechnikos, kaip mokslo, atsiradimą lėmė žymiausių elektros ir magnetizmo reiškinių tyrinėtojų W. Gilberto, B. Franklino, A. G. Voltos, A.‑M. Ampère’o, M. Faraday ir fundamentalūs J. C. Maxwello darbai. Jau 19 a. atsirado pirmieji elektrotechnikos įtaisai: 1799 A. G. Volta sukūrė pirmąją elektros bateriją, 1821 M. Faraday pademonstravo pirmąjį elektros variklį, 1827 J. Henry išrado elektromagnetą, 1840 S. Morse užpatentavo elektromagnetinį telegrafą, 1858 Zénobe Théophileʼis Gramme’as – elektromechaninį generatorių, 1876 A. G. Bellas – telefoną, 1880 Th. A. Edisonas išrado kaitinamąją lempą. 1883 Lucienas Gaulard’as ir Johnas Dixonas Gibbsas pagamino pirmąjį transformatorių, 1886 H. R. Hertzas eksperimentais įrodė elektromagnetinių bangų buvimą, kurį teoriškai pagrindė J. C. Maxwellas. Tais pat metais N. Tesla sukūrė sukamojo magnetinio lauko teoriją, 1888 išrado daugiafazį kintamosios srovės variklį. Pradėtos statyti elektrinės, tiesti elektros linijos, kurtos energetikos sistemos. Pirmoji nuolatinės srovės elektrinė paleista 1882 Niujorke, trifazės kintamosios srovės – 1891 Lauffene (Vokietija). 20 a. sparčiai plėtojantis praktinei elektrotechnikai pradėjo kurtis automatika, informatika, ryšių technika. Daugėjo išradimų: 1904 J. A. Flemingas įgyvendino Th. A. Edisono idėją – pagamino pirmąjį vakuuminį diodą, 1906 L. De Forestas – vakuuminį triodą, 1927 sukurtas pirmasis televizorius, 1936–38 K. Zuse sukūrė pirmąjį elektromechaninį dvejetainį kompiuterį, 1945 W. B. Shockley su bendradarbiais sukūrė pirmąjį tranzistorių, 1947 sukurta pirmoji lempinė skaičiavimo mašina (A. M. Turingas), 1958 išrastas lazeris, 1959 J. Kilby ir R. N. Noyce’as sukūrė integrinį grandyną, tranzistorinis skaičiuotuvas pradėtas gaminti 1969, asmeninis kompiuteris – 1975, 1980 išrastas optinis kabelis, 1987 – atrastas aukštatemperatūris superlaidumas.

Lietuvoje

Pirmieji praktinės elektrotechnikos darbai pradėti 1853, pradėjus tiesti elektromagnetinio telegrafo liniją Peterburgas–Varšuva per Kauną ir Marijampolę. Pirmoji telefono linija Rietavas–Plungė–Kretinga nutiesta 1882. Pirmoji Lietuvos elektrinė pastatyta 1892 Rietave, Oginskių dvare. Jos 110 V nuolatinės srovės generatorių suko garo mašina. Elektros energija buvo naudojama dvaro rūmams, parkui, bažnyčiai ir kai kuriems gyvenamiesiems namams apšviesti. Plėtojosi telegrafo ir telefono ryšys: 1895 Kauno gubernijoje jau veikė 53 telegrafo stotys, 1896 Vilniuje pradėjo veikti pirmoji telefono stotis, kuri turėjo 150 abonentų. Pirmoji Lietuvos viešoji elektrinė paleista Kaune 1900 pradžioje (bendra generatorių galia 350 kW). Tais pat metais pradėjo veikti 900 kW galios Klaipėdos elektrinė, kurios energija buvo tiekiama tramvajaus ir miesto apšvietimo tinklams. 1903 paleista pirmoji Vilniaus elektrinė (du 250 kW galios generatoriai). Visų šių elektrinių generatoriai buvo nuolatinės srovės, juos suko garo varikliai. 1930 paleista Petrašiūnų elektrinė Kaune, tais pat metais nutiesta pirmoji aukštosios įtampos (15 kV) elektros perdavimo linija Petrašiūnai–Jonava. 1957 pradėjo veikti Lietuvos televizija. 1960 pradėta statyti 1200 MW galios Lietuvos valstybinė rajoninė elektrinė Elektrėnuose. 1987 paleista 3000 MW galios Ignalinos atominė elektrinė, 1990 – 800 MW galios Kaišiadorių hidroakumuliacinė elektrinė. Elektros energija plačiai vartojama visose gamybos šakose ir buityje, nes ją lengva perduoti dideliais atstumais ir keisti į kitas energijos rūšis, pvz., elektros variklis keičia elektros energiją į mechaninę. Elektrotechnikos specialistai rengiami universitetuose, aukštesniosiose mokyklose ir kolegijose. Lietuvoje pirmoji elektrotechnikos katedra įsteigta 1922 Lietuvos universitete. Jos pirmasis vedėjas – J. Šliogeris, nuo 1936 – Aleksandras Putrimas. Jų pradėtą veiklą tęsė L. Kaulakis, Jurgis Zdanys, Jonas Stanaitis.

3039

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką