egesio terãpija, viena svarbiausių psichoterapijos krypčių, apimanti metodus, kurie remiasi mokymosi dėsniais ir kuriais mėginama pakeisti nepageidaujamą žmogaus elgesį nesigilinant į jį sukėlusias priežastis. Elgesio terapija dažniausiai taikoma sergantiems neuroze, depresija, alkoholizmu, kenčiantiems nuo įvairių fobijų ir kita. Elgesio terapija remiasi prielaida, kad neurozės yra blogo išmokimo rezultatas, neadaptyvaus elgesio įprotis. Išmokius adaptyvaus elgesio neurozes galima išgydyti. Elgesio terapija pagrįsta klasikiniu (pagal rusų fiziologo I. Pavlovo sąlyginių refleksų teoriją) ir operantiniu (mokymosi rūšis, kai skatinamas elgesys tvirtėja, o elgesys, už kurį baudžiama, silpnėja) sąlygojimu, kognityvia terapija (metodas, pagal kurį mokomasi naujų, tinkamesnių, mąstymo ir veiklos būdų). Pagrindinis elgesio terapijos modelis yra laipsniška pageidaujamo elgesio treniruotė, kurią sudaro tam tikri etapai: konkretaus elgesio analizė, mokymosi trukmės nustatymas, tam tikro etapo mokymasis, naujo elgesio treniruotė, savikontrolės tarpsnis ir skatinančiosios pratybos (pakartotinis mokymasis baigus terapiją – atgaminimas to, kas išmokta). Žmogaus elgesiui pakeisti taikomi priešpriešinio sąlygojimo, arba atmetimo, mokymosi, konfrontavimo, kognityvios terapijos ir bendri treniruotės metodai.

Priešpriešinio sąlygojimo, arba atmetimo metodas

Šiuo metodu (klasikiniu sąlygojimu pagrįsta elgesio terapijos metodika) mėginama nuslopinti netinkamą elgesį. Jo rūšys yra sisteminis jautrumo mažinimas ir aversinis sąlygojimas. Sisteminis jautrumo mažinimas (maloni atsipalaidavimo būsena siejama su pamažu stiprėjančiais nerimą keliančiais dirgikliais) skirtas neurotinėms baimės reakcijoms sušvelninti, fobijoms gydyti. Atliekamas 3 etapais: raumenų atpalaidavimo treniruotė, baimių sąrašo sudarymas, daugkartis baimės stimulo ir atsipalaidavimo derinimas (pradedant mažiausia ir baigiant didžiausia baime). Šį metodą 1924 sukūrė M. C. Jones (Jungtinės Amerikos Valstijos), 1958 išplėtojo J. Wolpe’as (Pietų Afrikos Respublika). Aversinio sąlygojimo esmė – nemalonią būseną (pavyzdžiui, pykinimą) susieti su nepageidaujamu elgesiu (pavyzdžiui, alkoholio vartojimu).

Mokymosi metodas

Jie remiasi daugiausia operantiniu sąlygojimu ir padeda sukurti pageidaujamą elgesį. Mokymosi metodus sukūrė B. F. Skinneris. Taikomas žetonų kaupimo būdas – už pageidaujamą elgesį (pavyzdžiui, laiku atsikelia, nusiprausia, rišliai kalba ir kita) pacientui duodami žetonai, už kuriuos vėliau atlyginama (pavyzdžiui, ledinukais, teise žiūrėti televizorių, kelione į miestą ir kita). Šis būdas siekiant teigiamo elgesio pastiprinimo taikomas mokyklose, ligoninėse, nepilnamečių nusikaltėlių pataisos namuose, sutrikusios psichikos vaikams, protiškai atsilikusiems asmenims bei sergantiesiems šizofrenija. Svarbus yra mokymosi pagal modelį metodas (A. Bandura), kai sistemingai mėgdžiojamas pavyzdys. Juo gali būti tam tikras asmuo arba simbolis (pavyzdžiui, figūra žaidžiant su lėlėmis), arba tik vaizdinys pagal aptartą modelį, kuris parodo, kaip reikia tinkamai elgtis baimę keliančiose situacijose.

Konfrontavimo metodas

Šie metodai skatina tiesioginį susidūrimą su baimę keliančiais objektais (kai psichikos sutrikimų atveju žmogus išgyvena esmines ir periferines baimes). Svarbiausias jų yra vadinamasis potvynio metodas – pacientas tiesiogiai ar tariamai verčiamas susidurti su baimę keliančiais objektais (pvz., jei žmogus bijo eiti per tiltą, tai jis prievarta keletą kartų vedamas tiltu).

Kognityvios terapijos metodas

Tai metodai, kurie elgesio treniravimą sieja su kognityviu mokymusi. Siekiama pakeisti žmogaus menkavertį požiūrį į save, savo padėtį ir ateitį, įvairiais būdais išmokyti naujai ir veiksmingai mąstyti. Iš jų svarbiausias metodas yra A. Elliso (Jungtinės Amerikos Valstijos) 1962 sukurta racionali emocijų terapija (paneigiamos žmonių neprotingos, pasmerktos žlugti nuostatos ir prielaidos). Iš pradžių nustatomos iracionalios mintys (pavyzdžiui, perdėti lūkesčiai kitų žmonių atžvilgiu), tada nuginčijama visa iracionali įsitikinimų sistema, suformuluojama, kokios būsenos bus siekiama, ir bandoma prie jos artėti.

Bendri treniruotės metodai

Dažniausiai yra problemų sprendimų strategijos: pasitikėjimo lavinimas, vaidmenų, atitinkančių pageidaujamą elgesį, atlikimas, grįžtamojo ryšio metodas. Svarbiausias jų – grįžtamojo ryšio treniruotė, daugiausia skirta lavinti atsparumą stresui. Raumenų atsipalaidavimas registruojamas prietaisais ir iš karto apie tai akustiniu arba optiniu būdu informuojamas pacientas. Žinia apie raumenų atsipalaidavimą (kartais ši informacija netgi stimuliuojama) žmogų teigiamai pastiprina ir taip jis įpranta nusiraminti savaime.

Elgesio terapija pradėta taikyti 20 a. 3 dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką