Epiktètas (Epiktētos) apie 50Hierapolis (Frigija) apie 138Nikopolis (Epyras), senovės graikų filosofas stoikas.

Gyvenimo faktai

Oratorius. Vergas, nuo 68 atleistinis. Mokėsi Romoje. Nikopolyje įkūrė filosofijos mokyklą, mokė logikos, etikos, fizikos.

Idėjos

Teigė, kad žmogus turi būti santūrus ir nepriklausyti nuo materialaus pasaulio. Svarbu yra ne daiktai, o tai, kokia reikšmė jiems suteikiama. Tapęs priklausomu nuo išorinių dalykų (turto, garbės) žmogus praranda laisvę.

Doras gyvenimas, pagrįstas protu, anot Epikteto, yra žmogiškosios prigimties išsipildymas. Dori elgesio motyvai ir pasirinkimas yra svarbesni už rezultatus. Reikia ramiai susitaikyti su įvykiais (nes jie, pasak Epikteto, ne visuomet priklauso nuo žmogaus) ir gyventi harmonijoje su visatą valdančiu logu.

Veikalai

Epiktetas veikalų nerašė. Mokinys Arianas užrašė jo paskaitas, pokalbius ir parengė knygas Epikteto pašnekesiai, Draugiški Epikteto pokalbiai, Epikteto vadovėlis.

R: Rinktinė Vilnius 1986 22001 (pavadinimu Pokalbiai. Fragmentai. Vadovėlis); Pamąstymai apie moralę Kaunas 2000. L: A. Vileišis Epikteto aforizmai su pridėjimu keleto skyrių iš jo „pruntavimų“ Tilžė 1900; J. Balčius Epikteto etika Vilnius 1997.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką