Zechlin Erich Wilhelm (Ėrichas Vilhelmas Cèchlinas) 1883 06 26Schivelbein (dabar Świdwin) 1954 10 24Malmö, nacių Vokietijos diplomatas, archyvaras. Filos. dr. (1907).

Išsilavinimas ir profesinė veikla

Studijavo istoriją Hallės-Wittenbergo, Miuncheno ir Berlyno universitetuose. 1907 stažavo Prūsijos slaptajame valstybiniame archyve Berlyne. Dirbo Dancigo (dabar Gdanskas), Auricho (Žemutinė Saksonija) ir Poseno (dabar Poznanė) valstybiniuose archyvuose. 1916 paskirtas Vyriausiosios karinės vadovybės Rytuose administracijos konsultantu politiniais klausimais. 1919 pasirašant Versalio taikos sutartį buvo Vokietijos delegacijos ekspertas.

Diplomatinė veikla

1920 pradėjo darbą Užsienio reikalų ministerijoje. 1928–33 generalinis konsulas Leningrade (dabar Sankt Peterburgas). 1933 02 04–1940 06 Vokietijos nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Lietuvoje. Antrojo pasaulinio karo metais buvo numatytas skirti Lietuvos generalinės srities generaliniu komisaru, tačiau jo kandidatūros atsisakyta. Vėliau jo pavardė buvo minima kaip galimo vokiečių komisaro visoms trims Baltijos valstybėms. 1942–44 dirbo Vokietijos pasiuntiniu Helsinkyje. Kaip nepriklausantis Nacionalsocialistų partijai po 1944 Liepos dvidešimtosios sąmokslo prarado pareigas, vėliau gestapo suimtas.

Po II pasaulinio karo

1945 Dresdeno sanatorijoje pateko į sovietų nelaisvę, nuteistas 10 m. kalėti, Vidurio Sibiro lageryje išbuvo beveik 9 metus. 1953 grįžo į Vokietiją. Ketino rašyti atsiminimus, bet netikėtai mirė. Jo diplomatinės veiklos laikotarpio rašytinis palikimas saugomas Federaliniame užsienio reikalų ministerijos archyve.

Juozo Urbšio liudijimai

Lietuvos užsienio reikalų ministras J. Urbšys 1988 išleistuose atsiminimuose nurodo, kad po SSRS agresijos prieš Lenkiją, 1939 09 21 Vokietijos pasiuntinys Kaune E. W. Zechlinas perdavė jam Vokietijos užsienio reikalų ministro J. von Ribbentropo siūlymą slapta susitikti Sopote. Lietuvos ministras į siūlymą atsiliepė neigiamai, pareikšdamas, kad dalyvaus tik viešuose susitikimuose ir tuo pačiu informuos apie tai kitas šalis. Iš karto po šio pareiškimo SSRS buvo informuota apie vokiečių bandymą vesti slaptas derybas su lietuviais.

P. Stankeras Lietuvių policija Antrajame pasauliniame kare Vilnius 2008.

458

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką