etanolio distiliavimas 19 amžiuje

etanòlis, etlo alkohòlis, C2H5OH, alifatinis vienhidroksilis alkoholis. Bespalvis, savito kvapo ir skonio skystis. Molekulinė masė 46,069. Virimo temperatūra 78,39 °C, tankis 789,3 kg/m3. Neribotai tirpsta vandenyje (išsiskiria šiluma ir mažėja tirpalo tūris), daugelyje organinių tirpiklių. Su vandeniu, benzenu, toluenu, heksanu, etilacetatu sudaro azeotropinius mišinius. Etanoliui būdingos visos alkoholių savybės. Gaunamas perdirbant krakmolingą arba cukringą žaliavą, sintetinamas iš eteno. Krakmolinga žaliava (bulvės, grūdai) susmulkinama, sumaišoma su vandeniu, garu pašildoma (grūdų ir vandens mišinys iki 70–80 °C, bulvių – iki 40–50 °C temperatūros). Paruošta krakmolinga masė šutinama (krakmolas hidratuojasi, kleisterizuojasi), po to ataušinama iki 55–63 °C temperatūros ir sumaišoma su salyklu; jo fermentai (α‑amilazė, β‑amilazė, dekstrinazė) hidrolizuoja (skaido) krakmolą – polisacharidai virsta mažesnės molekulinės masės sacharidais.

Pasibaigus hidrolizei į ataušintą masę dedama mielių. Veikiant mielių fermentams disacharidai ir trisacharidai skyla iki monosacharidų, o šie – į etanolį ir anglies dioksidą. Gaunamas 95–97 % (tūrio) etanolis (vadinamas žaliasis spiritas), kuriame yra iki 0,5 % kenksmingų priemaišų (fuzelių) – esterių, aldehidų, organinių rūgščių, furfurolo, terpenų. Gryninamas rektifikavimo būdu; toks etanolis vadinamas rektifikatu. Etanolį distiliuojant su tirpikliu, pvz., benzenu, kuris ir su etanoliu, ir su vandeniu sudaro aezotropinį mišinį, gaunamas absoliutusis etanolis (99,9 %).

Iš biologiškai skaidomų augalinės kilmės atliekų gaunamas etanolis vadinamas bioetanoliu; naudojamas kaip biodegalai. Etanolis naudojamas kaip tirpiklis, organinės sintezės žaliava, antifrizas, antiseptikas, reaktyvinių variklių degalai, parfumerijoje, iš jo daromi alkoholiniai gėrimai. Į techninėms reikmėms naudojamą etanolį (vadinamas denatūruotu etanoliu) dedama kenksmingų medžiagų ir jis paprastai būna violetinės spalvos. Etanolis yra narkotikas. Labai higroskopiškas, didesnės negu 70 % (tūrio) koncentracijos tirpalai nudegina odą ir gleivines. Patekęs į organizmą paralyžiuoja smegenų veiklą, dažnai vartojant galima susirgti alkoholizmu.

Rauginimo būdu pradėtas gaminti Italijoje 11–12 a., absoliutųjį etanolį naudodamas kalio karbonatą (potašą) 1796 pirmasis gavo Johannas Tobiasas Lowitzas (Rusija), sintezės iš eteno būdą 1855 sukūrė M. P. E. Berthelot. Lietuvoje pramoniniu būdu etanolį iš grūdų imta gaminti 15 a. pabaigoje, rektifikuotąjį etanolį – 19 a. (etanolio pramonė).

-spiritas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką