Eurojùstas, Euròpos Sjungos téisinio bendradarbiãvimo padalinỹs (The European Union’s Judicial Cooperation Unit), Europos Sąjungos institucija, koordinuojanti valstybių narių teisinių institucijų veiklą tarptautino ir organizuoto nusikalstamumo srityje. Įkurtas 2002 02 28. Būstinė Hagoje.

Tikslas, veikla

Tikslas – stiprinti ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo nacionalinių institucijų darbo efektyvumą tiriant sunkius tarptautinius bei organizuotus nusikaltimus ir užtikrinti operatyvų bei efektyvų teisingumo vykdymą, tobulinti kompetentingų institucijų bendradarbiavimą teikiant tarptautinę teisinę pagalbą ir įgyvendinant prašymus dėl ekstradicijos.

Eurojusto veikla apima tarpvalstybinės teisinės pagalbos koordinavimą ir spartinimą su dviem ar keliomis valstybėmis narėmis susijusiose bylose dėl nusikalstamų (daugiausia organizuotų) veikų (pvz., terorizmo, prekybos narkotikais, žmonėmis, nusikaltimų elektroninėje erdvėje, sukčiavimo, korupcijos, pažeidžiančios Europos Sąjungos finansinius interesus, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, aplinkosauginių nusikaltimų, dalyvavimo nusikalstamoje organizacijoje). Eurojustas konkretaus ikiteisminio tyrimo ar baudžiamojo persekiojimo savarankiškai nepradeda ir neatlieka, bet turi teisę kreiptis į kompetentingas nacionalines institucijas dėl tyrimo ar baudžiamojo persekiojimo pradėjimo, pripažinimo, kad viena valstybė turi geresnes galimybes tyrimui ar baudžiamajam persekiojimui, kompetentingų valstybių narių institucijų veiklos koordinavimo, bendros tyrimo grupės įkūrimo, Eurojusto veiklai reikalingos informacijos suteikimo.

nauja Eurojusto pagrindinė būstinė Hagoje (2014–2015, architektūrinė bendrovė Mecanoo-Haskoning-DS)

Eurojustas teikia rekomendacijas su tarptautiniu teisingumu susijusių ginčų, Europos arešto orderio vykdymo klausimais, finansuoja jungtinių tyrimo grupių veiklą, organizuoja koordinacinius pasitarimus dėl konkrečių nusikalstamų veikų (į juos kviečiami bylos tyrime dalyvaujantys prokurorai, ikiteisminio tyrimo pareigūnai, t. p. Europolo atstovai).

Eurojusto kontrolė ir pagrindinės institucijos

iki 2017 buvusi Eurojusto pagrindinė būstinė Hagoje

Eurojusto kontrolę vykdo ir skundus dėl jo veiklos nagrinėja Jungtinės priežiūros institucija. Eurojusto pagrindinė institucija yra kolegija, kurią sudaro nacionaliniai nariai – po 1 iš kiekvienos valstybės narės (išskyrus Daniją, kuriai netaikomas 2019 12 12 įsigaliojęs Reglamentas dėl Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamojo teisingumo agentūros srityje ir kuri savo baudžiamajam tyrimui ar baudžiamajam persekiojimui koordinuoti į Eurojustą siunčia atstovą pagal bendradarbiavimo susitarimą); Jungtinei Karalystei 2020 01 31 išstojus iš Europos Sąjungos, nacionalinių narių (jų skyrimo tvarką nustato nacionalinės teisės aktai; gali būti prokuroras, teisėjas ar kompetentingas policijos pareigūnas) yra 26. Kolegijai vadovauja iš nacionalinių narių 3 metams išrinktas pirmininkas (gali būti perrinktas antrai kadencijai). Nacionalinis narys ir jo pavaduotojas bei padėjėjas sudaro nacionalinį biurą (Lietuvos nacionalinis biuras veiklą pradėjo 2004, nacionaliniu nariu Eurojuste, jo pavaduotoju ir padėjėju 4 metų kadencijai skiriamas Generalinės prokuratūros prokuroras; nuo 2019 Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste prokurorė Margarita Šniutytė-Daugėlienė, nuo 2022 viceprezidentė).

Valstybė narė gali paskirti Eurojusto nacionalinius korespondentus (pirmenybė teikiama korespondentui terorizmo klausimais). Eurojustui su trečiąja šalimi sudarius bendradarbiavimo sutartį (iki 2020 tokios sutartys sudarytos su Norvegija, Islandija, Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, Makedonija, Šveicarija, Lichtenšteinu, Moldavija, Juodkalnija, Ukraina, Albanija, Gruzija, Serbija), jame gali dirbti tos šalies ryšių pareigūnai magistratai (pvz., 2020 veikė Norvegijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Šveicarijos, Juodkalnijos ryšių pareigūnų magistratų biurai). Eurojustas turi 47 teisminių kontaktinių centrų tinklą visame pasaulyje.

Išnagrinėtos bylos, personalas

2021 Eurojustas praktinę paramą teikė daugiau kaip 10 105 sunkių organizuotų nusikaltimų tyrimams, išnagrinėjo 4808 bylas ir suorganizavo daugiau kaip 450 koordinacinių pasitarimų, į kuriuos kviečiami valstybių narių, t. p. trečiųjų šalių nacionalinių teisminių, tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo institucijų atstovai, suteikė operatyvinę ir finansinę paramą 254 jungtinėms tyrimo grupėms. Siekdamas aktyvinti kovą su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu, Eurojustas plečia bendradarbivimą su valstybėmis, nepriklausančiomis Europos Sąjungai. Eurojustui padeda apie 240 personalo darbuotojų, užtikrinančių operatyvų reagavimą į nacionalinių institucijų ir kitų Europos Sąjungos subjektų teikiamus pagalbos prašymus.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką